Battlefield 4 motoru Frostbite artık iOS üzerinde de sınırları zorluyor. Ekip Battlefield 4 parçalarını iPad üzerinde çalıştırmayı başardı.
Oyunlar konusunda PC’nin mi yoksa konsolların mı daha iyi olduğu konusundaki tartışma süredursun, mobil cihazlar muhtemelen bir kaç yıl içerisinde gerçek anlamda üst düzey konsol kalitesinde oyunlara sahip olacaklar. 10 yıllık döngüsü olan oyun konsollarına yetişmesi muhtemelen olan mobil oyunlar tabii ki PC kalitesine gelemeyecek (diyerek konsol – PC savaşındaki rengimi belli edeyim). Büyük bütçeli oyunların mobil cihazlar üzerinde oynanabilir olması da artık mümkün hale gelecek gibi gözüküyor. İlk adım da Battlefield 4′ün motoru Frostbite’ın yaratıcılarından geldi.esmi blog sayfasındaki gönderide Frostbite Mobil Departmanı Başkanı Kristoffer Benjaminsson Battlefield 4 parçalarını iPad üzerinde çalıştırmayı başardıklarını açıkladı. Ekibin yoğun uğraşları sonrasında oyunun belirli bölümleri iPad üzerinde teknoloji demosu kıvamında izlenebiliyor, fakat tabii ki şimdilik bir oyundan bahsedilemiyor. Fakat ekibin asıl amacı Battlefield 4′ü kaliteli bir oynanış ile iOS kullanıcılarına sunmak.
Yeni iPad’ler ile ve iOS 8 ile birlikte Apple’ın tanıttığı Metal API sayesinde artık yapımcılar doğrudan iPad’lerin donanımlarını kontrol ederek maksimum güç elde edebiliyorlar. Çoğunuzun bildiği gibi özellikle Windows üzerinde DirectX zorlaması yüzünden oyun yapımcıları PC donanımlarını tam verimle kullanamamaktan şikayetçiydi. Apple ise donanımın tüm gücünü oyun yapımcılarına açmış durumda.
Ekip şimdilik sadece bir kaç fotoğraf paylaşmakla yetindi. Devam ettikleri bu çalışma daha doyurucu seviyeye geldiğinde video da paylaşacaklarını belirtiyorlar.

Kaynak : scroll