Futbol dünyasının son bir kaç yıldaki tek oyunu diyebileceğimiz FIFA, yeni sezonun oyunu FIFA 15 ile de futbolseverlere simülasyon tadında oyun keyfi sunuyor.
Son bir kaç yıldır özellikle PC üzerinde futbol oyunu denince akla sadece FIFA serisi geliyor. Pro Evolution Soccer, harika diyebileceğimiz kontrol sistemini ve fizik motorunu o zamanlar kötü olan FIFA’nın motoruna benzetmeye çalıştığında, aradaki mücadele zaten bitmişti. Her sene, bir önceki seneye oranla özellikle oyunun fizik yapısında ve grafiklerinde iyileştirmeye giden EA Sports, FIFA 15 ile de şimdiye kadar yapılmış en iyi futbol oyununu piyasaya sürmüş.FIFA 15 Türkiye için de önemli bir oyun aslında. Uzun süreden sonra ilk kez Türkiye ligi de bir futbol oyununda 18 takımıyla birlikte yer alıyor. Football Manager serisinde Türkiye ligi her sene bulunuyor olsa da onu tabii ki ayrı bir yere koyuyoruz. FIFA 15’te Türkiye Süper Ligi 18 takımının tamamı oyuncuları, takım logoları ve formalarıyla lisanslanmış halde bulunuyor. Bu da oyunu bizler için ayrı bir keyifli kılıyor. Hatta oyuncu kariyeri modunda tuttuğumuz takımın bir oyuncusu olmak apayrı bir keyif.
Türkiye ligi ile diğer bir ayrıntı da oyuncu özelliklerinin büyük oranda gerçekçi ya da en azından doyurucu olması. Bir Beşiktaşlı olarak haliyle ilk seçtiğim takım Beşiktaş oldu. Oyuncuların animasyonları ise inanılmaz gerçekçi geldi gözüme. Oyunda top sürme ve standart haket şekilleri bakımından en az 20’şer farklı animasyon içeriyor diye tahmin ediyorum. Zaten Ronaldo, Messi gibi yıldız oyuncuların stilleri neredeyse birebir aktarılmış fakat bunun yanında Türkiye ligi üzerinde bile oyuncuların kendi hareketlerine en çok benzeyen stiller seçilerek oyuna daha fazla gerçekçilik katılmış. Beşiktaş’ta özellikle Gökhan Töre, Sivok ve Veli’nin stilleri neredeyse gerçek hareketleri ile aynı diyebilirim.
Son bir kaç yıldır belki de FIFA serisinin en çok oynanan modu olan Ultimate Team’de ise köklü bir değişiklik bulunmuyor. Güncellenmiş kadrolar, özellikler ve tabii ki Türkiye ligi oyuncuları bulunuyor. Artık tamamen Türk ya da Türkiye liginde oynayan oyunculardan oluşan, kimyası (chemistry) 100 olan bir takım ile Ultimate Team üzerinde mücadele verebiliyor olmamız güzel.“FIFA 15 üzerinde yeni ne var?” diye sorarsanız oyunun grafik ve fizik motorunda çok başarılı geliştirmeler var. Uzun yıllardır videolarında hep “hareketli çimler” gördüğümüzü oyunda ilk kez bu yıl PC oyuncuları da hareketli çimler görebiliyor. Oyunda top fizikleri de oldukça iyi bir hale getirilmiş. Örnek olarak aşağıya doğru falso alan toplar sayesinde (misal Ronaldo ya da zamanında Hagi’nin şutları gibi) uzak mesafelerden efsane goller atabiliyorsunuz. Tabii gollerinizi güzel hale getiren diğer bir etmen de kaleciler. Tamamen yenilenen FIFA kalecilerine 50’den fazla yeni animasyon eklenmiş. Zaten oyunu oynarken de bunu rahatlıkla farkedebiliyorsunuz.
Yenilenen FIFA 15 motorunda dikkatinizi çekecek diğer bir ayrıntı da aslında oyuncuların fizikleri. Her ne kadar şimdilik çok gerçekçi gözükmüyor olsa da, savunmacıların müdahalelerinden sonra artık oyuncular adeta içinden geçerek ilerlemiyor. Başarılı çarpışma motoru sayesinde oyuncuların darbelere verdikleri istem dışı tepkiler en azından eskiye göre daha gerçekçi.
Sonuç olarak; Son yıllarda FIFA serisi oynamamış okurlarımız gönül rahatlığıyla bu oyunu ister konsollarına isterlerse PC’lerine alıp oynayabilirler. FIFA serisinin hayranları da gönül rahatlığıyla diyebiliriz ki; çok fazla yenilik olmasa da yenilenmiş kadrolar, Türkiye ligi ve yeni fizik motoru için verdiğiniz paraya değecek bir oyun.

Kaynak : scroll