Nefret dolu bir seri katilin öyküsünü anlatan ve olabildiğince çok masum insan öldürmek üzerine kurulu video oyunu Hatred, Steam’dan kaldırıldı.
Sinema filmleri gibi video oyunları da bazen öfke ve şiddet dolu olabiliyor. Bu konudaki son örnek, Hatred isimli video oyunu. Bir seri katilin öyküsünü anlatan aksiyon oyunu, eline silah alan öfke dolu bir katilin sokağa çıkarak önüne çıkan herkesi en korkunç şekilde öldürmesini konu alıyor. Oyunun karakteri, kimseye acımıyor, yalvarmalara kulağını tıkıyor ve kurbanlarını olabilecek en acımasız şekilde öldürüyor. Kimi zaman bir mağazaya, alışveriş merkezine girip herkesi tarıyor, kimi zaman parkta sakince dolaşan insanların üzerine bomba atıyor.
Oyun aslında oyun severlerden teknik olarak güzel yorumlar aldı. Yüksek kaliteli ve oynanışı sorunsuz bir oyun olarak tanımlanan Hatred, ne var ki içeriğindeki nefret nedeniyle de büyük tepki çekti. Dijital oyun dağıtım servisi Steam da oyunu satıştan kaldırdı.
Hatred gibi oyunlar, aslında sinemada sık gördüğümüz katil/korku öykülerinden farklı bir konuyu işlemiyor. Ancak, özellikle ABD’de silahlara çok kolay erişebilen gençlerin, bu oyunlardan etkilenerek benzer aksiyonlara girmesinden korkuluyor zira bu örnekler daha önce defalarca yaşandı.
Hatred’in Steam’dan kaldırılması, oyunun öldüğü anlamına gelmiyor. Oyun diğer dijital satış kanallarında ve kendi web sitesinde satılmaya devam ediyor ve elbette oyunun satılmasını ya da oynanmasını engelleyen herhangi bir yasal engel bulunmuyor.

Kaynak Scroll