Intel'den yeni bacak sayısı ve daha fazlası.

Intel'in yeni çıkacak işlemcileri şaşırtmaya devam ediyor: İşte kimsenin beklemediği detaylar...


Önce Intel'in Nehalem sonrasında çıkartacağı yeni işlemcinin önce bacak sayısının farkı ortaya çıktı, şimdi de detaylar arttı.
Yeni bir işlemci için yeni bir anakart almaya zorlayacak olan yeni işlemci, 1156 değil, 1155 bacağa sahip. Sokette oturduğu yerin de farklı olduğu dikkati çekti ve bu sayfada gördüğünüz görsel ortaya çıktı.
Intel kullanıcılarının pek de hoş karşılamadığı bu değişiklik, i5 ve i 7 işlemci kullanan, ileride işlemci yükseltmeyi planlayanlar için büyük bir sürpriz oldu.
Sandy Bridge mimarisi üzerine kurulu yeni işlemcilerle ilgili bilgilerin Intel tarafından onaylanmadığını, Bit-Tech kaynaklı olduğunu belirtelim ve detaylara devam edelim.

İşte LGA 1155 görseli

Bu kaynağa göre yeni işlemciler ve anakartlar bu yılın sonunda ve 2011'in başında ortaya çıkacak.
Günümüz i5 ve i7 işlemcileinden farklı bir soket kullanan işlemcilerin voltaj katmanının tamamen yeniden tasarlandığı aktarılıyor. 32 nm'lik bu işlemcilerin 2 ve 4 çekirdekli olarak piyasaya sürüleceği, GPU, PCI Express ve bellek kontrolörlerini barındıracağı aktarılıyor.
Hyperthreading veTurbo Boost destekli işlemcilerin kullanılacağı anakartların USB 3.0 desteklemeyeceği belirtilirken, Intel'in Lightpeak teknolojisini barındırıp barındırmayacağı kesin olarak açıklanmıyor.

DDR3 ve PCI Express farkları

Bu çipsetin 6 Gbps SATA, Matrix RAID sürüm 10, 14 USB 2.0 portu, Blu-Ray desteği barındıracağı da aktarılanlar arasında yer alıyor.
Hatta Intel'in özel bir sürümü 2011'in ilerleyen dönemlerinde, 3. çeyreğinde çıkartacağı konuşuluyor.
Bu açıklamalar arasında sadece Lga 1156'dan 1155'e geçiş söz konusu değil. Lga 1366'nın yerine de Lga 2011 kod adlı yeni bir soket olabileceği bilgisi de yer alıyor. Amacın PCI Express 3 ve 4 kanal DDR3 bellek desteği olduğu söyleniyor.
Bütün bu açıklamalar içerisinde en tartışmalı ve muallak kısım çekirdek sayısı. Yeni çipsetleri kullanan 6 ve hatta 8 çekirdekli yeni Sandy Bridge işlemciler de bekleniyor. Ancak Intel henüz bu bilgileri onaylamıyor.
Bilgi için: Intel
Telefon: (212) 349 15 00