Boyun cerrahisi için pozisyon veren yastık’ tasarladı, ödül aldı...

Adnan Menderes Üniversitesi'nde görev yapan Genel Cerrah Doç.Dr. Ali Doğan Bozdağ, ödüllü buluşlarına bir yenisini ekledi. Doç.Dr. Bozdağ, ‘Boyun cerrahisi için pozisyon veren yastık’ tasarladı, Hacettepe Teknokent A.Ş. Fen Bilimleri ve Mühendislik Proje Yarışması'nda mansiyon kazandı. Doç.Dr. Bozdağ, “Bu yastık sayesinde hasta yerinden kımıldatılmadan bir iki dakikada ameliyat pozisyonunu alıyor, hazırlık aşamasında gereksiz anestezi alması engelleniyor” dedi.
Doç.Dr. Bozdağ, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3'üncü Genel Cerrahi Kliniği'nde görev yaparken, hemoroid ameliyatlarında cerrahın görüş açısını genişletip daha rahat müdahale şansı veren, eklenen ışıklı kamera ile ameliyatın kaydedilmesini, ekrandan izlenmesini mümkün hale getiren videoanoskop cihazı geliştirmişti. Doç.Dr. Bozdağ, bu çalışmasıyla 2007'de Japonya'da gerçekleşen 19'uncu Uluslararası Tıbbi Buluşlar ve Teknoloji Kongresi'nde 6'ıncılık kazanmıştı. Doç.Dr. Bozdağ, aynı buluşuyla katıldığı 2'nci Ulusal Tıbbi Cihaz Proj Yarışması'nda da birinci seçilmişti.
Videoanaskop cihazına Türkiye ve Avurapa'dan patent alan, Amerika ve Japonya'ya yaptığı patent başvurusunun sonuçlanmasını bekleyen Doç.Dr. Bozdağ, aynı dönemde yeni bir poster tekniği de geliştirmişti. Doç.Dr. Bozdağ, seyahat DVD'sini posterin üzerine yerleştirerek yazılı sunumunu yaptıkları ameliyat tekniklerinin izlenmesini sağlayan ‘Videoposter’ çalışmasıyla da dikkatleri çekmişti. Doç.Dr. Bozdağ'ın dünyaya tanıttığı “videoposter”i bilim dergilerinden World Journal of Surgery'de yayınlanmıştı.
Doç.Dr. Bozdağ, bu yılın başında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'na transfer olurken, proje çalışmalarını sürdürdü. Doç.Dr. Bozdağ hemoroid ameliyatlarında cerraha ve hastaya konfor sağlayan ‘videoanoskop’ cihazından sonra, yeni bir buluşa imza attı. Boyun ameliyatı olacak hastalara risk yaratmadan kolay pozisyon sağlayacak ‘Hava ile şişen ameliyat yastağı’ tasarlayan Doç.Dr. Bozdağ, bu çalışmasıyla da ödül kazandı. Doç.Dr. Bozdağ, Hacettepe Teknokent A.Ş. tarafından düzenlenen ‘Fen Bilimleri ve Mühendislik’ proje yarışmasında mansiyon kazanan ‘Boyun cerrahisi için pozisyon veren yastık’ buluşunun cerrah ve hasta açısından önemini şöyle anlattı:
“Boyun cerrahisinde pozisyon vermek için bir personel, uyutulmuş ve entübe edilmiş hastanın omuzlarından tutup kaldırır diğer personel omuzlarının altına yastık koyar. Sonra destek olması için boyun arkasına ve başın altına ayrıca yastık konur. Tüm bu işlemler sırasında anestezi doktoru da endotrakeal tüpün çıkmamasına dikkat eder. Bu hazırlıklar hasta uyutulduktan sonra yapıldığı için hastaya bu süre içinde gereksiz yere anestezi verilir. Riskleri önlemek, personel sayısını azaltmak, hazırlık süresini hızlandırmak için hava ile şişirilen bir yastık tasarladım. Bu yastıkların ilk kısmı sırttan belin altına kadar uzanıyor. İkinci kısım omuz altına, üçüncü kısım silindir şeklinde olup boyun altına, dördüncü kesim ise top şeklinde olup başın altına yerleştiriliyor. Yastıklar birbirlerine yapışık olmalarına karşın birbirinden bağımsız olarak şişiriliyor. Yastık hasta uyumadan önce altına yerleştirilip önce omuzlardan bele kadar olan kısım şişiriliyor. Böylece hava yatağı gibi hastanın vertebra kavisini destekleniyor. Sonra omuz altındaki kısım şişirilerek sırt yükseliyor, baş geriye düşerken boyun ön tarafı açılıyor. Daha sonra boynun altındaki yastıklar şişirilip başın sabitlenmesi sağlanıyor. Prototipi yapılmış olan modelimiz sorunsuz çalışıyor. Boyun cerrahının istediği pozisyonu hasta bu yastık sayesinde 1-2 dakikada alıyor. Bu işlem için bir kişi yetiyor. Bu havayla şişen yastığın yararlı olacağına inanıyorum. Ödülle de onurlandım.”
Öte yandan Doç.Dr. Bozdağ, laparoskopik cerrahide kullanılan bir ameliyat iğnesi ile ilgili de çalışma yaptığını söyledi. Doç.Dr. Bozdağ, bu buluşuyla ilk kez bir üniversitenin tıbbi cihaz alanında patent sahibi olacağını, bu ünvanı Adnan Menderes Üniversitesi'nin alacağını belirtti. Türk Patent Enstitüsü'nünbu durumu onayladığını belirten Doç.Dr. Bozdağ, 6 Mayıs'ta üniversitelerinde yapılacak Patent Günleri'nde üniversitenin ödüllendirileceğini kaydetti.