Aşı endüstrisinde hizmet veren şirketlerin başarılarının değerlendirildiği, dünyanın en saygın ödüllerinden ViE 2010 ödülünü GlaxoSmithKline (GSK) ‘En İyi Ruhsatlı Aşı’ dalında kazandı. GSK, pnömokok aşısı ile ödüle layık görüldü.
İnsanın yaşam kalitesini yükselten, yenilikçi aşı, ilaç ve tedaviler geliştiren araştırmacı ilaç firması GlaxoSmithKline (GSK) dünyanın en itibarlı ödüllerinden birinin sahibi oldu. Aşı endüstrisine olumlu katkısı olan şirket ve bireylerin çalışma ve başarılarını onurlandırmak amacıyla düzenlenen ViE 2010 ödülünü (Vaccine Industry Excellence – Aşı Endüstrisi Mükemmelliyet Ödülleri) ‘En İyi Ruhsatlı Aşı’ dalında GSK kazandı. GSK pnömokok aşısıyla ödüle layık görüldü. Ödül 20 Nisan’da Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen Dünya Aşı Kongresi sırasında düzenlenen törenle GSK’ya verildi.
ViE ödülleri her yıl aşı endüstrisine olumlu katkısı olan şirket ve bireylerin çalışma ve başarılarını onurlandırmak ve bunların farkındalığını artırmak amacıyla düzenleniyor. GSK’nın pnömokok aşısı, ölüme neden olan ciddi pnömokok hastalıklarından ve orta kulak iltihabının önemli nedeni olan bakterilerden korunmayı sağlayan bir aşı olması1 nedeniyle bu ödüle layık görüldü.
Aralarında zatürrenin de bulunduğu bir çok hastalığa yol açabilen pnömokok bakterisi dünyada 5 yaş altındaki çocuklar arasında önde gelen bir ölüm nedeni olarak kabul ediliyor . Bu bakterinin neden olduğu hastalıklardan yılda yaklaşık 1.600.000 kişi yaşamını yitiriyor. Ölenlerin 800.000’ini, büyük çoğunluğunu az gelişmiş ülkelerden olmak üzere çocuklar oluşturuyor.