Modern Warfare 2 kavgası giderek büyüyor...

Modern Warfare 2 büyük bir hit oldu ama sonrasında yaşananlar giderek ciddileşiyor...


Dünyanın gelmiş geçmiş en popüler bilgisayar oyunlarından birisi olan Call of Duty: Modern Warfare II'yi geliştiren ekip Activision'a ödenmeyen paraları yüzünden dava açmıştı.
Geliştiriciler, Activision'un kendilerine vadettiği payları, bonusları ve diğer ödemeleri yapmadığını iddia ediyor ve davanın bedeli yaklaşık 500 milyon doları buluyor.
Activision, oyunu geliştiren Infinity Ward'ın kurucularından Jason West ve Vince Zampella'nın "kontratı çiğnemek ve itaatsizlik" suçlarından kovmuştu. Ama o günden bu yana çalışanların artan şikayetleri, istifaları ve şimdi de davalarıyla karşı karşıya. Bu ikilinin ayrıca açtığı davanın bedeli de 36 milyon doları buluyor.
Bütün çalışanların şikayeti aynı "Paramız ödenmedi"...

MW2'nin yaratıcıları şimdi EA için çalışıyor...

Infinity Ward 'ın geliştirdiği oyun, Activision'a sadece 24 saat içerisinde 310 milyon dolar kazandırarak tarihe geçmişti.
Bir bilgisayar oyunu olan CoD: MW2 sayısız sinema ve müzik yapımını dahi geride bırakmıştı. Geçtiğimiz aya kadar dünya çapında 14 milyonun üzerinde satılan oyunun toplamda 700 milyon dolar kazandığı sanılıyor.
Ancak Mart ayında yaşanan olaylar zinciri , çalışanların bir kısmının kovulan 2 yöneticileriyle birlikte Respawn Entertainment'ı kurmasına yol açtı. Activision'a karşı Electronic Arts ile el sıkışan çalışanlar artık bu bayrak altında oyun geliştirecek. 80 çalışandan 26'sı Respawn'a geçti.
Dava açan 38 çalışan kendilerine verilen vaatlerin yerine getirilmediğini, dahası Modern Warfare 3 gibi oyunlarda da emek sarfettiklerini ve Activision'ın Modern Warfare için devam oyunu çıkartmaya hakkı olmadığını belirtiyorlar. Sonuçta Activision'un 2 kişiyi kovmasıyla başlayan olaylar, Modern Warfare 3'ün hiç çıkmamasına bile sebep olabilir.