Yazın yaklaşmasıyla birlikte akıllı telefon üreticileri hazırlıklarının son aşamasına geldi. İşte muhteşem telefonlar...

Yazın gelişiyle birlikte telefon değiştirme meraklılarına yeni yeni seçenekler sunan akıllı telefon üreticileri artık telefon kadar işletim sistemi ve özel eklentileriyle de öne çıkmaya çalışıyor. Bu yaza damgasını vurması beklenen en iyi 10 akıllı telefonu bir araya getirdiğimiz galerimize ulaşmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.
HTC Evo 4GDaha önce "süpersonik" olarak da bilinen HTC Evo, ABD'de piyasa sürülen ilk 4G destekli akılı telefon olacak. Bu yaz raflarda olması beklenen HTC Evo 4G'nin 4.3 inç boyutunda kapasitif dokunmatik ekranı olacak ve işletim sistemi olarak Android yüklü olarak satılacak.

İşlemci olarak 1 Ghz çalışma frekansına sahip Snapdragon bulunduracak olan HTC Evo'da tam 8 MP çözünürlükte kamera bulunacak.
Windows 7 Telefonlar


Microsoft yeni işletim sistemini duyurduğundan beri gözler bu işletim sistemini kullanacak telefonlarda. Bu yaz ilk örneklerini görmeye başlayacağımız bu telefonlar hangi marka hangi model olursa olsun Windows Phone olarak nitelendirilecek. En azından Microsoft böyle istiyor.

Windows Phone 7 işletim sistemini kullanacak olan telefonlar diğer Microsoft ürünleri olan Zune ve Xbox ile entegre olarak çalışabilecek.
Samsung Galaxy S


CITA 2010 fuarında tanıtımı yapılan bu telefon Samsung'un en yeni Android telefonu olacak. 4 inç boyutundaki AMOLED ekranın görüntü kalitesinin çok üst düzeyde olması bekleniyor. Öyle ki Galaxy S ile 720p çözünürlükte video izlenebilecek.

Söylentilere göre operatör firmalarla şimdiden anlaşmalar yapıldı ve bu yaz bomba patlatılacak. Ayrıca bu video çözünürlüğünden tam fayda elde edebilmek için film yapımcısı firmalarla ve televizyonlarla da anlaşıldığı tahmin ediliyor. Böylece yeterli bağlantı hızına sahip kullanıcılar bütün filmi telefona download edebilecek.
Motorola i1


Google Android işletim sistemi kullanan ilk bas-konuş akıllı telefonu olması beklenen Motorola i1'in de bu yaz piyasaya sürülmesi bekleniyor. Motorola i1'in en büyük kozu ise askeri kullanım koşullarına da dayanıklı olması. Yağmur, çamur, darbe, düşme gibi durumlar için özel önlemler alınmış durumda.

5 MP kamerası olan i1'in GPS desteği de olacak.
Kyocera Zio M6000


Ülkemizde de görmek istediğimiz telefon üreticilerinden birisi olan Kyocera'nın CITA 2010'da tanıtımını yaptığı Zio M6000 de Google Android işletim sistemi kullanan telefonlardan birisi olacak.

Uygun fiyatıyla rakiplerinin önüne geçmeye çalışacak olan 3G destekli Zio M6000'de 3.5 inç dokunmatik ekran ve 3.2 MP kamera bulunacak. Bu yaz gelmeden piyasada olması beklenen Zio M6000'in ABD'deki satış fiyatının 170 dolar ile 220 dolar arasında olması bekleniyor.
HTC Legend


Mobile World 2010'da ilk kez görücüye çıkan HTC Legend görenlerini kendisine aşık etmeyi başardı. AMOLED dokunmatik ekranlı bu harika cihaz son derece seksi ve sağlam kasasıyla ilk görüşte insanı etkiliyor.

Güzel haber ise HTC'nin ilk önce Avrupa ve Asya'da piyasaya sürülecek olması. ABD'deki telefon meraklıları biraz beklemek zorunda kalacak.
Nexus One (Verizon modeli)


Google'ın büyük umutlarla piyasaya sürdüğü ama beklediğini bulamadığı Nexus One'ın ABD'li bir operatör olan Verizon için modifiye edilmiş bir modeli de bu yaz raflardaki yerini alacak.

Elimizde şimdilik daha fazla bir bilgi yok ama Verizon'un geniş müşteri kitlesi düşünüldüğünde rakipleriyle birlikte Nexus One'ı da tekrar konuşmaya başlayacağız.
HTC Desire


Şu an Avrupa ülkelerinde satışta olan bu harika cihaz biraz Nexus One'ı andırsa da yüklenen Widget'larla kullanıcı deneyimi çok daha üst seviyeye çıkıyor. Böylece standart Android telefonlardan ayrılmış oluyor.

HTC Legend ile birlikte tanıtımı yapılan HTC Desire'ın kısa bir süre içinde ülkemize de giriş yapmasını bekliyoruz.
Dell Aero


Gördüğümüz en küçük Android'li akıllı telefonlardan birisi olan Dell Aero'nun üzerinde çokça çalışıldığı belli olan kullanıcı arayüzü oldukça beğeni topluyor.

Bir iki ay içerisinde raflarda olması beklenen Dell Aero ile ciddi anlamda bilgisayar pazarından akıllı telefon pazarına sıçrayacak olan Dell'in ne derece başarılı olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.
Palm Pre Plus


Geçtiğimiz hafta HP tarafından satın alınan Palm'in en son model akıllı telefonu Pre'nin biraz gelişmiş bir versiyonu olan Pre Plus da bir iki ay içerisinde piyasaya sunulacak.

Özellikle başarılı işletim sistemi WebOS ile kendisinden söz ettiren Palm Pre'nin Plus versiyonu ABD'de AT&T ile 2 yıllık sözleşme imzalayan kullanıcılara 150 dolardan satılacak.