Stanford Üniversitesi uzmanları bir insana ait gen haritasını tümüyle deşifre ederek kişinin hangi hastalıklara yakalanma riski taşıdığını belirlemeyi başardı. Tıpta çığır açan bu gelişme insan ömrünü uzatmaya aday...

Amerikan Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, meslektaşları Prof. Stephen Quake’in gen haritasını deşfire ederek, gelecekte hangi hastalıklara yakalanma riski taşıdığını ortaya koydu. The Lancet tıp dergisinde yayımlanan çalışma sonucunda, 40 yaşındaki profesörün potansiyel bir kalp hastalığı, diyabet ve prostat kanseri tehlikeleriyle yüz yüze olduğu belirlendi. Araştırmada, Quake’in obez olma riskinin yüzde 65, depresyon riskinin yüzde 24, prostat kanseri riskinin yüzde 23 olduğu tespit edildi. Prof. Quake, “Yeni bir çağın şafağındayız. Bu tür bilgiler , doktorların kişiselleştirilmiş sağlık hizmeti sunmasını mümkün kılacak” dedi.
50 bin dolara hazırlandı

Tarihin ilk genom sıralamasını hazırlamak, 3 milyar dolara mal olmuştu. Prof. Quake’in genom sıralaması ise 50 bin dolara hazırlandı. Uzmanlara göre önümüzdeki birkaç yıl içerisinde gen haritaları 1000 dolardan daha düşük bir fiyata çıkarılabilecek. Bu sayede insanlar, gelecekte gen haritalarını çıkarttırıp analiz ettirerek, yakalanabilecekleri muhtemel hastalıkları öğrenebilecek ve tedbir alabilecek. Halen bazı ülkelerde piyasada bulunan testler, kişinin genomlarının ancak bir kısmını okuyabiliyor ve ancak 50 yaygın hastalığa dair risk oranları verebiliyor.

Bir insanın DNA’sının tamamen çözümlenip hastalık risklerinin tek tek tespit edilmesi, bazı etik tartışmalara da neden oldu. Söz konusu testin gelecekte ortaya koyduğu veriler bakımından sorun yaratabileceği ve bu kadar hassas bilgilerin gün ışığına çıkarılmasının tehlikeli olabileceği öne sürüldü.