"Jurassic Park" gerçek mi oluyor?

Bilim insanları, binlerce yıl önce yok olmuş bu hayvanı hayata döndürmeye çalışıyorlar.


Bilim insanları, Jurassic Park filminde gördüğümüze benzer bir deneyden yola çıkarak, devasa yaratığın binlerce yıl önce donmuş olan dokularından DNA'sını çıkararak onu tekrar yaşatmayı deneyecekler.

25 bin yıl önce Kuzey yarıkürede yaşayan ve kürküyle birlikte kanındaki antifrizle en soğuk iklim koşullarıyla başa çıkabilen tüylü mamutlar, tekrar Dünya üzerinde dolaşmaya başlayabilir.
Bilim insanları, genetik uyarlama tekniğini kullanarak soyu tükenmiş hayvanların kalıntılarıyla onları diriltmenin mümkün olabileceğine inanıyorlar.

Kanada'daki Manitoba Üniversitesi'nden Prof. Kevin Campbell, "Moleküller, zamanda geriye gidip, gerçek bir mamuttan kan örneği almaktan farksız" diyor.

Bilim insanları, mamutun kanını tekrar üretmek için, 43 bin yıl kadar önceden gelen donmuş numuneler kullanıyorlar.

Mamutların soyundan gelen Asya fillerinden elde edilen bilgi de bu kandan öğrenilenlerle derleniyor.
Bütün bu araştırmaların sonucunda, mamutların dondurucu hava koşullarında sağ kalabilmek için, kanlarını ortama adapte edebildikleri ortaya çıktı.

Hayvanın "antifrizli" kanı, en düşük hava sıcaklıklarında bile vücudunun her yerine oksijen taşımaya devam edebiliyordu.

Ne yazık ki tarih öncesinden kalma bir proteini tekrar oluşturmak, bütün bir canlıyı hayata döndürebilmek anlamına gelmiyor.

Ve fosiller, DNA içermediği için, milyonlarca yıl önce nesli tükenmiş canlıları diriltmek de pek mümkün görünmüyor.

Jurassic Park filminde , bir kehribar içerisinde korunan sivri sineğin, kehribara hapsolmadan önce, dinozorların kanlarını emdiği keşfediliyor ve böceğin vücudundaki kandan elde edilen DNA ile, dinozorlar tekrar üretiliyordu.