HTML5 için yer kapma savaşları.

Apple ve Microsoft bir tarafta, Mozilla ve Opera diğer tarafta. HTML5 format savaşlarında son durum!


Steve Jobs'un Flash 'a karşı yürüttüğü kampanya Adobe ve Apple arasında artık son derece ciddi bir kavgaya dönüştü. Fakat bu tartışmalar sadece bu iki firmayı ilgilendirmiyor. HTML5'in video görüntüleme özellikleri , internet üzerinde video gösterimi için Flash'a en ciddi alternatif olarak HTML5'in gösterilmesine neden oldu. Ama HTML5'te hangi video sıkıştırma formatının kullanılacağı bambaşka bir konu.
Apple tercihini H.264'ten yana kullanılıyor. Fakat bu tercih Apple'ı Adobe'den uzaklaştırırken, diğer bir rakibi olan Microsoft'ta yaklaştırıyor çünkü Microsoft'ta resmen video sıkıştırıcı formatı olarak H.264'ü (ve sadece H.264'ü) tercih ettiğini daha önceden yaklaştırmıştı.
Diğer yandan H.264'ün patent hakları nedeniyle Opera ve Mozilla, açık kaynak kodlu Ogg Theora'dan yana görünüyorlar. Steve Jobs ise Ogg Theora'nın açık kaynak kodlu olmasının, patent hakları ile korunmadığı anlamına gelmediğini belirterek, Mozilla ve Opera'nın da H.264'e geçmesinin mantıklı olacağını ima ediyor.
Bu esnada video görüntüleme konusundaki tartışmaların dışında kalmış gibi görünen Adobe ise aslında yıllardır H.264 formatını kullanıyor. Burada da gördüğümüz gibi patentler ve kullanım hakları; eski dostları düşman yapacak, düşmanları ise aynı safta buluşturacak kadar önemli.