Denizli Emniyet Müdürlüğünce geliştirilen ''kameralı polis şapkası'' projesi kapsamında 13 polis, görüntü ve ses kaydedebilen kameranın monte edildiği şapkaları giymeye başladı.

Kameralı şapkalar, Karayolları ve Trafik Güvenliği Haftası dolayısıyla kamuoyuna tanıtıldı. Emniyet Müdürü Atilla Çınar, gazetecilere yaptığı açıklamada, sistemin tamamen Denizli'de görev yapan polisler tarafından geliştirildiğini ve Türkiye'de ilk kez uygulanacağını belirtti.
İçişleri Bakanlığından alınacak onayla bu sistemin yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini ifade eden Çınar, kameralı şapkanın kamera bölümünün çeşitli parçalar bir araya getirilerek oluşturulduğunu ve yeniden şekil verilen şapka modeline monte edildiğini bildirdi.
Çınar, şöyle konuştu:
''Bu sistem ile trafik polislerinin muhatap olduğu tüm konular, hem sesli hem de görüntülü olarak kayıt altına alınacak. Kimse, 'bana kötü muamele yapıldı' iddialarının içine giremeyecek, olası bir durumda ise kayıtlar incelenerek konunun çözümü sağlanacak. Bu sistemle polis teşkilatının vatandaşlara karşı ne kadar şeffaf olduğu ortaya konulmuş olacak.''
Çınar, ''kameralı şapka'' kullanımının, polisin düzgün, yasalara ve mevzuata uygun çalıştığından herkesin emin olmasını sağlamak bakımından önemli bir adım olduğunu belirterek, sistem hakkında şunları kaydetti:
''Vatandaşlar ve polisler arasında bazı sorunlar yaşanabiliyor. Bu sistemle ortaya atılan asılsız iddiaların önüne geçilecek. Sistem, bakanlığın onayına sunuldu, gelecek rapor doğrultusunda tüm personelimiz bunu kullanacak. Polislerin şapkalarına takılan sistem, hem ses hem de görüntü kaydedecek. Kameralarda ayrıca yanıp sönen ışık sistemi ve sabit ışık sistemi yer alıyor. Böylelikle yanıp sönen ışık karanlıkta uzaktan gelen sürücülerin dikkatini çekecek, sabit ışık da polis memurunun geceleri yaptığı işlemi daha iyi görmesini sağlayacak.''