Şirketlerin İş Süreçleri Yönetimine Yön Veren Appian, Başarısını 2010’da da Sürdürmeye Devam Ediyor...
Küresel krizde şirketlerin İş Süreç Yönetimi (Business Process Management - BPM) tercihi olan Appian, 2009’da yakaladığı hızlı büyümeyi 2010’da da devam ettiriyor. Dünyada BPM yazılımları lideri, 2010 ilk çeyreğinde cirosunu yüzde 58 artırarak küresel başarısını pekiştirdi.
Dünyayı sarsan ekonomik krizin yaşandığı ve hafızalarda “kriz yılı” olarak kalacak olan 2009, bazı firmalar için ise “büyüme” yılı oldu. İş Süreçleri Yönetimi (Business Process Management-BPM) yazılım pazarının öncü firması Appian’ın 2009 performansı şirket tarihinin en üst seviyesinde görülürken, lisans gelirlerinde yüzde 67, uluslararası gelirde yüzde 59 ve 2008 ile karşılaştırıldığında yeni müşteri kazanımında yüzde 112’lik artış sağladı.

Geçtiğimiz yıl yakaladığı başarıyı bu yıl da devam ettiren Appian, 2010’un henüz ilk çeyreğinde ise cirosunu 2009’un 4. çeyreğine göre yüzde 58’lik oranda büyüterek yeni bir rekora da imza atmış oldu.
BPM yazılımlarında dünyanın lider kuruluşu Appian’ın kriz dönemi ve sonrasında sağladığı bu başarının en büyük nedeni ise; yazılımın bu tip belirsiz ekonomik ortamlarda, şirketler ve devlet kurumları için hayati önem taşıyan mali tasarruf ve verimlilik artışı sağlaması olarak görülüyor.

Krizle gelen büyük yükseliş
Firmalar, kendileri için hiç olmadığı kadar önem taşımaya başlayan; kaynakların efektif kullanımı, maliyetlerin azaltılması, operasyonel kusursuzluk gibi nedenlerden dolayı Appian’ı tercih ediyor. Kullanımının kolay olması, sonuçları doğrudan ve hızlıca karar vericilerin önüne getirmesi, iş süreçlerinin hızla ve efektif bir biçimde değiştirilerek yeni koşullara adaptasyonun sağlanabilmesine olanak tanıyan yapısı ile Appian firmaların başvurduğu çözüm oluyor.

Dünya genelinde 2,5 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip yazılım, 2009 yılında portföyüne kattığı yeni müşterilerle de büyümesine devam etti. Amerikan Ordusu, FEMA, Nokia Siemens Networks gibi mevcut müşterilerinin yanı sıra Avrupa, Avustralya, Orta Doğu, Güney Doğu Asya’da yeni müşterilerin kazanımı ile firmanın uluslararası gelirleri bütün gelirlerinin yüzde 30’unu kapsar duruma geldi.
Müşteri portföyünü 2010’da da genişletmeye devam eden firma, sadece yılın ilk çeyreğinde 17 yeni müşteri ile iş ortaklığı kurdu. Özellikle EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) bölgesinde ciddi bir talep görülürken, İngiltere, Yunanistan, Fransa ve Meksika’da yeni müşteriler kazanıldı.
Appian’ın 2009 yılı içerisinde pazara sunduğu, piyasanın en hızlı kurulumu yapılan ve en kolay kullanıma sahip BPM Suite yazılımı Appian 6 ise 2010 yılının ilk çeyreği içerisinde yeni sürümü 6.0.2 ile pazara sunuldu. Süreç yenileme ile geliştirmeyi hızlandıran, gerçek zamanlı bir süreç mimarisi ve esnek kurulum modelleri sunan Appian 6 yeni sürümü Appian 6.0.2 ile entegrasyon becerilerini daha da geliştiriyor.

Gelişen topluluk

Teknoloji ve servis hizmetinde gelişmelerin yanı sıra Appian başarısını destekleyen bir diğer unsur ise çevrimiçi Appian Forum’unun açılması olarak görülüyor. Appian BPM Suite kullanıcılarının ücretsiz erişebildikleri Appian Forum içerisinde; uygulama ve süreç şablonları, kütüphane ve bilgi dokümanlarını bulunuyor. Forum ile bilgi paylaşımını kolaylaştıran Appian, dünya genelinde yüzlerce profesyonelin çevrimiçi bir şekilde bilgi alışverişlerini sağlıyor.

BPM yazılımlarındaki teknolojik gelişmelere de yön veren Appian’ın 2010’da tanıttığı ve büyük ilgi gören uygulaması ise Süreç Araştırma Aracı oldu. Gartner US ve Birleşik Krallık’ta yapılan BPM zirvelerindeki eğitim seanslarında ortaya çıkan, fonksiyonel süreç modeli ve uygulamasını 30 dakika gibi kısa bir sürede sunan bu araç, Appian’ın bilgi alışverişine ve iş birliğine verdiği önemin bir sonucu.
İş süreci yönetimi konusunda uzmanlaşan ve firmalara 7 gün 24 saat hizmet veren Procera güvencesi ile Türkiye’ye gelen Appian, büyümeye paralel olarak üretim kapasitesini de bu dönemde artırdı. Stratejik iş değeri ve eksiksiz BPM çözümleri sunan firma, 2009 yılında 6 büyük Orijinal Ekipman Üreticisi (Original Equipment Manufacturer-OEM) ile anlaşmalara imza atarak müşterilerden gelen yoğun talebe cevap veriyor.
2009’un “trendsetter ürünü” Appian
Geçtiğimiz senelerde Forrester Research tarafından insan odaklı BPM yazılımları arasında lider olarak gösterilen Appian, BPM Suite yazılımı ile de bilgi yönetimi alanında saygın bir mecra olan Amerikan KM World Magazin tarafından “2009’un trendsetter ürünü” olarak seçilmişti.
Dünyanın öncü İş Süreç Yönetimi yazılımı Appian’ın başkanı ve CEO’su Matthew Calkins Appian’ın 2009 performansı ile ilgili olarak; “Appian 2009 yılında da büyümesine devam etti. Pazar konsolide olmaya devam ederken, pazarın tek, tamamen tümleşik, yatırım dönüşü hızlı ve kullanımı kolay BPM Suite üreticisi Appian konumunu ileriye taşıdı. BPM önümüzdeki yıllar içinde hızla büyümeye devam edeceğini biliyoruz, ancak bizim hedefimiz sadece bu büyüyen pazarda lider olarak yer almak değil, 2015 yılının BPM vizyonunu bugünden oluşturmaya başlayarak gerçek anlamda inovasyon liderliğimizi de pekiştirmek” görüşlerinde bulundu.
Appian’ın Türkiye temsilcisi Procera'nın Genel Müdürü Murat Altan ise; “Appian sunduğu çözümler ile pazarının öncü yazılımı durumunda. Krizle beraber firmalar yatırıma daha ihtiyatlı yaklaşıyor, daha akıllı, hedefe yönelik ve uzun dönemli kararlar alıyor. Appian müşterilerinden Nokia Siemens Ağı’nın 2009 Gartner BPM mükemmeliyet ödüllerinde finalist olması ve iş akışı, BPM alanlarında dünya standartlarını belirleyen WfMC (Workflow Management Coalition)’den BPM ve iş akışı dalında mükemmeliyet ödüllerinin altın kazananı olması, Appian’ın güvenirliğini, başarısını ve neden tercih edildiğini gösteren önemli başarılar” dedi.
Appian yazılımı ve Procera çözümleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için www.procera.com.tr adresi ziyaret edilebilir ya da (212) 289 59 00 numaralı telefona başvurulabilir.