Uluslararası "Yeşil Yetenekler” yarışması 2010 duyurusu...
Alman Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF), sürdürülebilir gelişme alanında uzmanlaşan dünyadaki tüm yetenekli genç bilim insanlarına "Yeşil Yetenekler, Sürdürülebilir Gelişmede Yüksek Potansiyellere Yönelik Uluslararası Forum” yarışmasına başvurmaları için çağrıda bulunmaktadır.
Alman Federal Araştırma Bakanı Profesör Annette Schavan'ın himayesi altında yarışma, 15 olağanüstü genç bilim insanına Almanya’da bulunan günümüzün önde gelen uzmanlarıyla buluşma ve fikir alış verişi yapma fırsatı veriyor. Yarışmayı kazananlar, 2010 sonbaharında başlıyacak olan on günlük bir uluslararası bilim forumuna katılacaklar. Bu bölgenin küresel önemi nedeniyle BMBF tarafından duyurulan "Bilim Yılı 2010, Enerjinin Geleceği” tüm odakları üzerine çekecektir. "Yeşil Yetenekler” t üm Almanya çapında gezerek, sürdürülebilir gelişme alanında etkin olan önde gelen üniversiteleri, araştırma enstitülerini ve şirketleri ziyaret edecek . Araştırma aktiviteleri konusunda yerinde özel bilgiler toplayacak ve Alman ortaklarıyla işbirliğine yönelik fırsatlar hakkında bilgi sahibi olacaklardır. Forum aynı zamanda uzmanlarla kişisel görüşmeleri ve "Yeşil Yetenekler” için kendi araştırmalarını tanıtma fırsatını, bunun yanında birçok kültürel etkinleri ve Berlin’deki BMBF Forumu "Sürdürülebilir Gelişime Yönelik Araştırma” ödül törenini kapsayacaktır.
" Yeşil Yetenekler Forumu”na katılımlarını takip eden yıl boyunca yarışmanın kazananları, ilave edilen bir araştırma desteği (üç aya kadar) için Almanya’ya yeniden davet edilecektir . Finans sağlama, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından üstlenilecektir.
Almanya, sürdürülebilir gelişimi destekleyerek küresel bir sorumluluk almak için çaba göstermektedir. Ülkelerin bu alandaki yenilikçi gücü, uluslararası araştırma grupları için özellikle gelişmekte olan ülkelerden ve yükselen pazarlardan güçlü bir Ar-Ge ortaklığı oluşturmaktadır. Almanya ve tüm dünyadaki araştırmacılar halihazırda çok sayıda parlak işbirliğinden yararlanmaktadır. Almanya Federal Hükümeti, özellikle genç bilim insanlarıyla bu alış verişi daha da ileriye götürmeyi istemektedir. Bundan dolayı Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı (BMBF) 2009 yılında uluslararası "Yeşil Yetenekler” yarışmasını başlatmıştır.
2009 yılında, Abant İzzet Baysal Üniversitesinden Türk araştırmacı Dr. Kerem Güngör 15 ödül kazanan araştırmacının arasındaydı.
"Yeşil Yetenekler Forumu 2010”da yerinizi almak için ŞİMDİ BAŞVURUN.

Başvuru belgeleri, 20 Haziran’a kadar greentalents@dlr.de e-posta adresine gönderilmelidir. Yarışma ve başvuru esasları hakkında daha fazla bilgi "Yeşil Yetenekler” internet sitesinden alınabilir. www.greentalents.de
Ekte "Yeşil Yetenekler” hakkında tüm ilgili bilgileri içeren broşür bulabilirsiniz.
İrtibat:
Dr. Anne Sperschneider, Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı Uluslararası Bürosu (BMBF), e-posta: greentalents@dlr.de