Microsoft’un kurucularından Paul Allen, dünyanın önde gelen bilişim şirketlerine dava açtı. Allen’in şikayetçi olduğu şirketler listesinde Google, Apple, Ebay, Facebook ve Yahoo gibi devler de var.

ABD'nin sayılı zenginlerinden olan Paul Allen, aralarında Google, Apple, Ebay, Facebook ve Yahoo gibi dev şirketlerin de bulunduğu birçok bilişim firmasının, kendisinin bir dönem sahibi olduğu şirketlere ait dört ayrı patent hakkını ihlal ettiğini savunuyor.
Davaya konu olan patent ihlalleri ise günümüzde çoğu bilgisayar ve internet kullanıcısının alışık oluğu uygulamalardan. Paul Allen'in kapsamını çok geniş tuttuğu patentlere sahip olduğu belirtiliyor.
Allen firmaları örneğin bilgisayar kullanıcılarının özel ilgi alanlarına giren konularda, internet sitelerinin bu kullanıcılara özel bültenlerle haber vermesinin yani bir nevi “uyarı programı” uygulamasının kendi şirketinin fikri olduğunu belirtiyor.
Allen, internet sayfası içinde arama yapma ya da sayfa kenarında yer alan ve veri detayları içerebilen araç çubukları fikrinin, bir dönem sahibi olduğu ancak artık faaliyet göstermeyen Interval Research şirketi tarafından geliştirildiğini belirterek, şikâyetçi olduğu firmalardan tazminat talep ediyor. Ancak tazminatın miktarı hakkında henüz bir açıklama yapılmadı.
Şikâyet listesinde 57 yaşındaki Allen'in hâlâ büyük pay sahibi olduğu Microsoft'un adı ise bulunmuyor.