Dokunmatik ekranlar mikrop yuvası
Dokunmatik ekranlar sağlığımız için tehlikeli.

Stanford üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, dokunmatik ekranlara bulaşan bir mikrobun %30'u, ekrana temas eden kişiye bulaşıyor. Elimize yerleşen virüs buradan kaşıma ovma veya başka bir sebeple yapılan temas ile burundan ya da ağızdan vücudumuza giriyor. Konu ile ilgili yapılan bir açıklamada dokunmatik ekranların, sıradan bir umumi tuvaletteki sifon kolundan 18 kat daha fazla bakteri barındırdığı belirtiliyor.

Stanford Üniversitesinde doktora öğrencisi olan Timothy Julian "Eğer bu tür cihazları değiş tokuş ediyorsanız, aynı zamanda mikrobunuzu da değiş tokuş yapmış oluyorsunuz" diyor. Grip salgının başlama mevsimi olduğu bu dönemlerde, öpüşmek, sarılmak, tokalaşmak gibi virüs bulaştrıcı aksiyonların yanına bir de dokunmatik ekranlı cihazların değiş tokuşu eklendi. Julian'ın temmuz ayında yayımlanan bir çalışmasına göre, cam yüzeylerden insan derisine mikrop bulaşma riski oldukça yüksek.

Sebebi bundan mıdır bilinmez ancak, günümüzde dokunmatik ekrana sahip cihazı olan pek çok kişi, cihazının farklı ellere geçmesine izin vermiyor ve sürekli ekranını temizlemeye çalışıyor. Kullanıcılar bunu, "ekranın hassas olması" ya da "alışkanlık" sebeplerine bağlasa da belki insanların bilinç altında bu mikrop bulaşma tehlikesi başından beri bulunuyordu.

Konu hakkında görüş belirten kullanıcıların çoğunluğu "Zaten artık olası hastalıklar yüzünden biribirmize dokunmaktan korkan toplumlar olmaya başlamıştık, bundan sonra telefonlarımızı da ödünç vermekten çekineceğiz" şeklinde yorum yapıyorlar.

Antimikrobik mendiller satan Proporta firması, hayatımızda karşılaştığımız en pis şeylerin klavyelerimizin ve telefonlarımızın olması "Çok şaşrıtıcı olmayan ama dikkat etmemiz gereken bir gerçek" diyor ve ekliyor "Bir telefonda sanitmetre kareye 12,563 adet mikrop düşüyor".

Yetkililer düzenli olarak el yıkama, cep telefonunuza rutin olarak yaptığınız dezenfekte işleminin, özellikle grip gibi virüslerin yayılmasını önlemekte etkili bir yöntem olduğunu belirtiyor.