Manisa Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Hayri Sağlam, virüslerden arındırılmış asma fidan üretimi yaptıklarını belirterek, bu üretim sayesinde hastalıklı fidanlarla bağ kurma sorununu çözümleyeceklerini bildirdi.

Sağlam AA muhabirine yaptığı açıklamada, uzun zamandır üzerinde çalıştıkları projenin meyvelerini aldıklarını ifade etti. 2008 yılında başlatılan TÜBİTAK destekli bir proje çerçevesinde 17 üzüm çeşidinde yapılan çalışmalar sonucu, virüssüz ve asma kanserinden arındırılmış fidanlar elde edildiğini söyleyen Sağlam, üreticinin temel sorunlarından biri olan hastalıklı fidan ile bağ kurma sorununu çözümleyeceklerini ve bu nedenle enstitü çalışanları olarak çok mutlu olduklarını ifade etti.

Uzun süreden beri virüs testlemelerinde başka kurumlara bağlı kalınması nedeniyle işlerin yavaş yürüdüğünü, ancak bu sorunun aşılarak tekrar kurumda testleme çalışmalarına başlandığını belirten Sağlam, şunları söyledi.

''Bundan yaklaşık 15 yıl önce virüssüz asma fidanı çalışmaları yapılırken, o dönemde görevli arkadaşımızın başka Enstitüye atanması sonucu çalışmalar sonuçsuz kalmıştı. Ancak, aradan geçen süre zarfında hem altyapımızı geliştirdik, yeniledik, hem de kendimize bu konuda çalışan bir elemanımızı kazandırdık. 2010 yılı Eylül ayı itibariyle nihayet kurumumuzda virüs testlemeleri yapıldı ve kendi çalışmalarımızla temiz olduğu, virüsten temizlenmiş olduğunu belirlediğimiz asmalarımızı koruma altına almaya başladık. Kısa süre sonra bu asmalar üreticilerimize kazandırılacak. Bu yolla üretimde yaklaşık yüzde 30'luk ürün miktarının artmasını bekliyoruz. Hastalıklardan arınmış fidan üretimi oldukça önemli bir konuyu atlamamız mümkün değildi.'' dedi.

Sağlam, ''Elde edilen bu materyal koruma altına alınmış durumdadır. Bundan sonraki aşaması ise kurumumuz ve fidan üreticileri aracılığıyla bu materyalden fidan üretilerek üreticiye ulaştırılması aşamasıdır'' dedi.