Facebook'un Farmville ve Holdem Poker gibi popüler oyunlarının arkasında bizi bekleyen bir tuzak mı var?

ABD'de yayımlanan Wall Street Journal gazetesinde çıkan bir habere göre Facebook'ta milyonlarca kişinin oynadığı oyunları yapan firmalar kullanıcıların bilgilerini izinsiz olarak reklam şirketlerine satıyorlar.

Bu iddiadan en çok etkilenen firma ise Farmville ve Holdem Poker gibi en popüler Facebook oyunlarının sahibi olan Zynga Game Network. Sadece Farmville'i şu anda yaklaşık 60 milyon kişinin oynadığı tahmin ediliyor.

İddiaların dayanağı ise bir kişi bütün gizlilik ayarlarını doğru yapılandırmış ve hiçbir kişisel bilgisini dışarıya açmamış olsa bile Facebook kimlik numarasının (ID number) oyunun sahibi olan firmaya gönderiliyor olması.

Facebook için oyun yazan ve bunları siteye entegre eden firmaların denetimi konusunda şüphelerin uzun zamandır dile getirildiği düşünülürse bu iddiaları dikkate almakta fayda var.

Daha önce kullanıcıların kimlik bilgilerini reklam şirketlerine sattığı belirlenen, Quiz Creator gibi milyonlarca kişinin yüklediği uygulamaların yapımcısı LOLapps Media firması Facebook'tan atılmıştı.