Çocuklarını anlatan anneye Facebook yasağı!

Facebook'un garip bir hatası yüzünden 24 saat uzaklaştırma alsaydınız nasıl hissederdiniz?

Facebook bu kez anneleri kızdırdı. Ancak sorun fotoğraflar ya da gizlilik değil tam tersine aşırı güvenlik. Aslında her şey Facebook'un geçtiğimiz haftalarda açtığı , özel davetiyelerle üyelerin çağırıldığı grup özelliğini açmasıyla başladı.

Açtığı genç anneler grubunda üç çocuk annesi Kansas'tan Lucy Berry, oradaki diğer genç annelerle fazla şey paylaşmaya başlayınca Facebook'un dikkatini çekti. Grup sayfasına günde ortalama 220 ile 300 mesaj gelmeye başlayınca, Facebook'un güvenlik yazılımı bunların "spam" olabileceğini düşünüp Berry'ye uyarı mesajı gönderdi.

İşin aslı sonradan ortaya çıktı...

Lucy Berry şunları söyledi; "Yalnızca çocuklar hakkında konuşuyorduk. 24 saatlik bir uzaklaştırma mesajı geldi ve diğer insanları rahatsız edebiliyor olduğum söylendi. Bunun doğru olmadığını ben biliyorum."

Facebook ise otomatik güvenlik sisteminin "spam" mesajlarla, istekli kullanıcıların mesajlarını ayırt edebildiğini ancak bazı durumlarda istisnalar olduğunu söyledi; "Bu durumda gruplarda insanların daha hızlı mesaj yazmasına izin verdik. Hiçbir sistem kusursuz değildir. Sistemimizi geliştirmek istiyoruz ve bu gibi bilgiler de bize yardımcı oluyor."