ABD'nin Wyoming eyaletinde bulunan Warren Hava Üssü'ndeki 50 kıtalararası nükleer balistik füze ve kontrol merkezi arasındaki iletişimin, bir cihaz arızası sonucu hafta sonunda kısa süre kesildiği bildirildi.

ABD Hava Kuvvetleri'nin bilgisayarların çökmesi sonucu 50 nükleer füzenin kontrolünü 45 dakika boyunca kaybettiği ortaya çıktı.

Üst düzey askeri yetkililer, ABD Başkanı Barack Obama'ya kontrolü kaybettikleri için dokuzuncu kıtalararası füze cephaneliğinin gerekmesi durumunda fırlatalamayacağını bildirdi.

Yetkililerden biri, "Belki beşi, altısı ya da yedisi ile başedebiliyir, ama 50 tane kıtalararası balistik füzenin kontrolünü tamamen kaybettiğimiz hiç olmamıştı" dedi.

Sistemdeki çökme cumartesi günü yaşandı, ancak Hava Kuvvetleri halkı tehlikeye atacak bir durum olmadığını söyledi. Beyaz Saray danışmanları da "Başkan'ın (nükleer silahları kullanma) sahip olduğu nükleer kapasitenin azalması gibi bir sorunun yaşanmadığını" vurguladı.

Wyoming eyaletindeki Kuzey Dakota'da bulunan Francis E. Warren Hava Üssü'nde gerçekleşen bu olaya neyin sebep olduğu bilinmiyor.

Kesintiyle üsteki 150 füzeden 50'siyle bağlantı kesildi. Bağlantısı kesilen füze sayısının, ABD çapındaki kıtalararası balistik nükleer füzelerin 9'da biri olduğu kaydedildi.

Minutemen 11 kıtalararası füzeler, füzelerle kimsenin bağlantı kuramayacağı ve izinsiz giriş ve savaş başlığı ayırma alarmları gibi güvenlik önlemlerinin çevrimdışı kaldığı bir konuma geçti.

1970'de hizmete giren The Minutemen, ABD'nin en önemli nükleer cephaneleri arasında.

39 tonluk kıtalararası balistik füze, 24 bin kilometre ile dünyanın herhangi bir yerini vurabilir ve hedefe üç tane 335 kilotonluk nükleer başlık bırakabilir. Halihazırda bu füzelerin 450'si Wyoming ve Montana'da bulunuyor.

Savunma yetkililerine göre, bazı füzelerle irtibat omay günü 45 dakika boyunca kesildi. Bir yetkiliye göre, enerji kaynağındaki sorun iletişimin kesilmesine yol açtı. Ancak kesin neden henüz bulunabilmiş değil.

Yetkililer, kazayla fırlatılması gibi bir tehlikenin olmadığını söylüyor ve olay nedeniyle halkı tehlikeye atacak bir durum yaşanmadığını belirtiyor. Olaya bir terörist saldırının yol açmadığı da belirtiliyor.

Haber sitesi The Atlantic tarafından internet sitesinde salı günü duyurulan olayın nedeni ile ilgili inceleme sürüyor.

2008'de nükleer silahlar ve parçalarıyla ilgili bazı sorunlar yaşanmıştı. Bunlar arasında bir nükleer silahın ABD boyunca taşınmasının ortaya çıkmasıydı. Bu olay savunma kademelerinde görevden almalara yol açmıştı.