Microsoft, Google ve Apple ile ilgili bugüne kadar pek bilinmeyen 20 ilginç gerçek burada...
Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Google, Microsoft ve Apple, insanlığın hayatını en hızlı şekilde değiştiren isimler aynı zamanda... Bu muhteşem üçlünün en eskisi olan Microsoft, yazılımlarıyla hayatımızı bir baştan bir başa değiştirirken, Apple stil sahibi ürünleriyle (ipod ve mac gibi) kullanıcıların kalbini çalmasını bildi. Google

Ancak asıl merak edilen nokta, bu efsane isimlerin belirli bir süreçte bu hale nasıl geldiği... Bu makalemizde bu şirketlerin ürünlerinden bahsetmek yerine, onların efsane olmasının arkasında yatan ve birçok kişinin bilmediği ayrıntıları sizlere gösterelim istedik.

Bu üç şirketle ilgili hiç bilmediğiniz bu bilgilere ulaşmak için ise yapmanız gereken tek şey


ise internetin ana damarı olarak bir numaralı isim olmayı kısa sürede başardı.
"Don't be evil"

"Don't be evil" yani "Kötü olma" şeklinde de Türkçe'ye çevrilebilecek bu slogan, aslında Google'ın sahip olduğu ana felsefelerden biri... Google, bu sloganı kullanarak para kazanmak için illa illegal yollara (kötü yollara) başvurmak gerekmediğini tüm dünyaya göstermek istemişti.


Google'ın ilk görünümü

Google'In kurucuları olan Sergey Brin ve Larry Page, HTML ile ilgili pek de bilgi sahibi değildi. Zaten Google'ın hazırlanan ilk sayfasına bakıldığında da bunu açıkça görebilmek mümkün. Test kullanıcıları Google'ın beta sayfasını denerken, Google bir yandan da sayfanın telif hakkının kendisine ait olduğunu belirtmek için sayfa altına ufak bir not düşmeyi de ihmal etmemiş.


"To Google"

"to do something" İngilizce dilinde bir şeyi yapmak anlamına gelir. "To" ve "bir eylem" yanyana geldiğinde İngilizce'de o eylemin yapılacağı anlatılmak istenir. "To Google" ise Google'ın popülerleşmesinin en büyük göstergesi... Zira Google'da arama yapmak için artık "search on Google" yerine insanlar doğrudan "To Google" yani "Google'lamak" kavramını kullanır oldular.


35 dilde arama

Bugün için Google'da 35 farklı dilde arama yapılabiliyor. Çince, Yunanca, İzlandaca, Macarca ve bunun gibi onlarca dilde arama yapılabilen Google, böylece tüm dünyaya hitap etmeyi de başarıyor.

Google'ın ilk sunucusu

Google'ın kurulduğunda kullandığı ilk sunucu 4 GB kapasiteli ve dış kutusu tamamen lego taşlarından yapılan bir sabit disk'ti.

PageRank ve Google

Google'ın çekirdek arama motoru derecelendirme sistemi genel olarak PageRank olarak bilinir. Her bir sayfa ayrı bir dereceyi ifade eder ve arama sonuçları da buna göre şekillenir. Ancak sanıldığı gibi PageRank'teki Page, Google'ın sayfaları anlamında kullanılmamış, aksine şirketin kurucularından Larry Page'in soyadını almıştır.


Google ve elektrik kullanımı

Google'ın ne kadar elektrik kullandığını hiç düşünmüş müydünüz? Google'dan önceleri yapılan açıklamaya göre bu rakam 1KJ (1 kilo jul)... Yani her arama başına 0.2 g karbondioksit ...
İyi yapamıyorsan en azından iyi görünsün

Bill Gates'ın yıllar önce söylediği ve hafızalardan asla çıkmayacak bir sözü vardır. "Eğer bir şeyi iyi yapamıyorsan, en azından iyi görünmesini sağla dışarıdan"... Microsoft'un sistem olarak bunu benimsediğini elbette düşünmüyoruz.

Gates'in okul programı

Yıllar önce Gates, okulu için bir sınıf planlama uygulaması geliştirmişti. Gates, bu uygulamayla oynayarak zamanında kızların yoğun bir şekilde bulunduğu sınıfa yerleşmeyi dahi başarmıştı.

Geliştirilmekte olan yazılım isimleri

Microsoft, geliştirmekte olduğu yazılımlara isim vermeyi seven bir şirket... Örneğin Windows 7'nin geliştirilme aşamasındaki adı "Vieanna" idi.

"Con" klasörü

Şimdi size asla yapamayacağınız bir şeyi söyleyelim. Hemen her isimde klasör açabilirsiniz; ancak "Con" yazarak bir de klasör oluşturmayı deneyin... Bu hiçbir şekilde mümkün olmayacaktır.

İlk Windows virüsü

İlk Windows virüsünün ismi Winver 1.4 idi...

Bing nereden geliyor

Microsoft'un arama motoru Bing'in ismi aslında Bingo'dan geliyor. Aynen oyunda olduğu gibi Bing, aranan bir şeyin bulunduğunu ya da fark edildiğini gösteriyor.

Microsoft Office Mac

Microsoft Office for Mac sürümünün Windows sürümünden önce 1989 yılında yayınlandığını biliyor muydunuz?

Hayranı en çok olan "O"

Fortune dergisi, 2008 yılında ABD çapında en çok beğenilen şirketin Apple olduğunu açıkladı. 2008 yılından bugüne kadar ise dünya genelinde yine bir numara da hep Apple vardı.

Apple'ın ilk logosu

Apple'ın ilk logosu bugünkünden farklıydı ve elma ağacının altında oturan Isaac Newton resmedilmişti.

İlklerin bilgisayarı Macintosh'lar

GUI yani grafiksel kullanıcı arabirimine ve fareye sahip olan ilk bilgisayar Apple'ın Macintosh'larıydı.

İlk tüketici dijital kamerası Apple'dan

Apple Quicktake, 1994 yılında satışa sunulan ve 1997 yılında üretimi sonlandırılan ilk tüketici dijital kamera idi. Fotoğraf çekebilen ve 8'e kadar fotoğrafı 649x480 çözünürlükte depolayabilen telefon, 320x240 çözünürlükte ise 32 fotoğrafı içerisine alabiliyordu.

Hisseleri satmak her zaman mantıklı değil

Apple'ın kurucularından biri olan ve şirketin yüzde 10 hissesine sahip olan Ronald Wayne, Apple'da gelecek göremeyerek ve Steve Jobs ve adaşı Wozniak'ın sivri adımlar atmasına dayanamayarak hisselerini bu ikiliye sattı. Ancak aradan geçen yıllar Apple'ı zenginleştirmiş, Wayne'i ise fakirleştirmişti. Wayne her ne kadar kabul etmek istemese de, Apple'ın yüzde 10 hissesini bugün için elinde bulunduruyor olsaydı dünyanın en zengin insanlarından biri olacaktı.