Trabzonspor, 4. hazırlık maçında Maastricht´e patladı, rakibini rahat geçti. Gurbette yenilgi yüzü görmeyen Bordo-Mavililer´de Broos, 4-4-2´ye döndü, iki farklı kadroya şans verdi.Trabzonspor-Maastrıcht: 3-1
STAT: De Geusselt
HAKEMLER: Ketting, Simons, Polman
TRABZONSPOR: Tolga Zengin 6, Tayfun Cora 6 (Dk.46 Serkan 6), Song 6 (Dk.46 Giray 6), Egemen 5 (Dk.46 Mustafa 6) , Cale 5 (Dk.46 Ferhat 5), Tjikuzu 5 (Dk.46 Alanzinho 5), Göksu 6 (Dk.46 Barış 6), Colman 6 (Dk.46 Ceyhun 6), Engin 7 (Dk.46 Zafer 5), Eren 7, Umut 5 (Dk.46 Gökhan 4)
MAASTRICHT: R.Boffin 4, B.Evers 5, O.Tobiasen 5, P.Haastrup 4, A.Bryssinck 5 (Dk.46 L.Castellana 5), Faty Papy 6 (Dk.79 Ömer ?), T.Daemen 6 (Dk.46 Brüls 6), G.Boateng 6 (Dk.60 E.Sillah 4), T.Hyfte 5 (Dk.69 L.Voorjans 4), B.Linssen 6 (Dk.65 R.Naoufal 4), J.Olsen 5 (Dk.46 M.Esajas 4)
GOLLER: Eren (Dk.4 ve 39), Song (Dk.43), J.Olsen (Dk.5)
SARI KART: Linssen, Faty Papy (Maastricht)

İzlenmeyen ama skoruyla ihtişamlı maçların futbol adına pek de keyif vermediğini anlatmak hep zordur. Yine öyle bir karşılaşmaydı. Bu ‘karşılaşma’ programlı değil de bir anlamda ‘şapkadan çıkınca’ Trabzonsporlu futbolcular da biraz ona göre davrandılar Maastricht’e... Fazla değil, hiç zorlamadılar kendilerini. İyi ki de öyle oldu, kulüpler arası ‘kardeşlik’ de, Hollandalılar’ın morali de çok bozulmadı! Ama olan bize oldu, 4 gollü ilk yarıda bile canımız sıkıldı.
Bu bölümde, idmanlarda sık sık çalışılan ‘duran top’ etkinlikleri dışında organize bir Trabzonspor izleyemedik. Bu kez 4-5-1 yerine 4-4-2’lik, yani Broos’un ideali olan düzenle sahaya yayılan Bordo-Mavililer’in pas yüzdesi hayli düşüktü. Daha çok ‘kanat çalışan’ Belçikalı’nın ekibi sezonda bu tip varyasyonlarla tehlike yaratacağının sinyallerini verdi.

Savunmada sıkıntı vardı
Bir de savunmadaki sıkıntı çözülürse bu kanatlar Trabzon’u uçurur. Ancak yine Heerenveen maçındaki gollerin kopyasının yenmesi, işin bu yönündeki aksaklığı açığa çıkardı.Trabzonspor’un golleri ilginçti...İkisini Eren, yan ortaların devamında atarken pek de zorlanmadan kale önünde basit ama isabetli plaselerle yaptı. Kalitesini gösterecek cinsten değildi ama ilerleyen günler için kendisine canlılık katması adına önemliydi. Broos’un adete ‘iterek’ oynattığı Song’un da skora katkı yapması belki aidiyet duygusunu güçlendirebilir.

Kazanmak güzeldir...
Rakibin teknik heyet gözündeki önem derecesi de 2. yarı başlarken ortaya çıktı. Dişli ve isimli ekiplere karşı genelde sahaya sürdüğü 11’i korumaya çalışan Broos bu kez 9 değişiklikle 4-4-2’yi farkı isimlerle denedi. Ancak heyecan ve organizasyon düzeyinde büyük bir değişim olmadı. Oyun içinde zaman zaman heyecanlanan Maastricht’te ise anlık patlamalar vardı, Trabzon savunması ise sıkıntı yaşamadan karşıladı. Kazanmak hep güzeldir. En ciddi sınavı yemeğin güzel kısmı gibi sona bırakıp Bochum maçı öncesi topa basan Trabzonspor’un, bu güzelliği kampta bir kez daha yaşaması takıma moral, taraftara umut verir. Tabi sezon öncesi ‘asıl fikri’ ise yarınki Alman rakip verir.