Trabzonspor Teknik Direktörü Hugo Broos, şu an bakıldığında bordo-mavili takımın şampiyon olmasının uzak ihtimal olduğunu ancak futbolda daha ligin sonuna uzun süre varken önceden karar verilemeyeceğini söyledi.


Trabzonspor Teknik Direktörü Hugo Broos, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde bu sezon ilk kez bir lig maçı öncesi basın toplantısı düzenledi.


İlk olarak bugüne kadar basın toplantısı düzenlememesinin gerekçelerini anlatan Broos, "Belçika'da buna benzer toplantıları eksik yapmayız. Aynı burada olduğu gibi çoğu zaman maçlardan sonra yaparız, bazen de özel taleplerle söyleşilerimiz olur ve basınla diyaloğumuz böyle gelişir" dedi.
Sezon başında eleştirilerden değil de herhangi bir gerçeği yansıtmayan bir takım yorum ve haberlerden dolayı hayal kırıklığına uğradığını ifade eden Broos, "Geldiğim günden bu yana basınla büyük bir güven ilişkisi olduğuna inanmıştım ama bu zedelendi. O yüzden birkaç hafta bu şekilde irtibat kurmamaya karar verdim. Bir örnek verecek olursak, Bursaspor maçından sonra basın toplantısında (şu an hastalıklardan dolayı elimizdeki mevcut kadroyla bu akşam yaptığımızdan fazlasını yapamıyoruz ama önümüzde milli takım arası var. Bu arada çok iyi çalışacağız. Yattara da aramıza katılacak. O aradan sonra seviyesi yükselmiş bir takım göreceksiniz) dedim. Bana aktarılanla öğrendim (bu takımdan ancak bu kadar olur, fazlası olmaz) diye benim ağzımdan bir takım laflar yazılıp çizilmiş." diye konuştu.

"İNANIRSAK GEREKLİ YAPTIRIMLARI UYGULARIZ"


Broos, bir gazetecinin "Takımda yaşanan hastalık ve sakatlıklar, futbolcuların özel yaşamından kaynaklabilir mi?" şeklindeki sorusuna ilişkin olarak ise "Sakatlık derken çok vahim sakatlıklarımız olmuş gibi konuşmayalım. 5-6 sakatlığımız oldu, Yattara'nın sakatlanması özel yaşamıyla ilgili değil. Buradaki zihniyeti ben de az çok tanımaya başladım. Bir takım yaptırımlara gittik. Tjikuzu hayatı boyunca almayacağı çok ağır ceza ile karşı karşıya kaldı. Fakat bu tip yaptırımlara giderken çok dikkatli olunmalı. Eğer emin değilseniz, oyuncunun yaptığını bilmiyorsanız, bu tip yaptırımları uygulayamazsınız. Ben de arabaya binip Trabzon'da tur atıp oyuncular yatakta mı? değil mi? diye kontrol edecek bir teknik adam değilim. Bunu asla yapmam. Ama ne zamanki oyuncuların profesyonel yaşamlarında bir noksan olduğuna yüzde yüz inanırsam o zaman gerekli yaptırımları uygularız" ifadelerini kullandı.


Hazırlık döneminde 6-7 hafta çok iyi çalıştıklarını kaydeden Broos, "O çalışmadan sonra Sivasspor maçıyla lige iyi başladık. Bu maçtan sonra 3 oyuncu ağır şekilde hastalandı, ishal oldu. Bu, takımı etkiledi. Geriye dönmeleri 10 günü geçti. O zaman da söylemiştim, motor teklemeye başladı. Özellikle Diyarbakır, Toulouse, Manisaspor karşısında aldığımız yenilgiler bizi zor durum içine soktu. O günden bu tarafa sürekli bir arayış içine girdik. O zamandan sonra hoca olarak bu sorumluluğu yüklenmiş durumdayım. Çözüm bulabilmek için bir takım değişiklikler yapmaya devam ediyorum. Ne zaman nihai çözüme ulaşırız o zaman bu değişiklikleri yapmaktan vazgeçerim" diye konuştu.


Oyuncularının 24 saat boyunca peşinden koşan, "ne yapıyorlar ne ediyorlar" diyen bir hoca olmadığını kaydeden Broos, "Onlara sonsuz güveniyorum. Bu güven oyuncular tarafından zedelenmedikçe sürer. Benim de duyduğum bir takım şeyler var, dedikodu olarak. Yüzde yüz doğru olarak teyit etmedikçe oyunculara yaptırım uygulayamazsınız, bu gülünç olur. İkincisi saha dışında gerektiği gibi yaşamayan oyuncu sakatlanır. Ama bunu sakatlığın tek nedeni olarak göstermek belki biraz abartılı bir şey olur " dedi.

"KAYBETSEK DE GÖREVİMİN BAŞINDAYIM"


Broos, Galatasaray maçının kaybedilmesi halinde de önümüzdeki hafta bir şeyler yapmak için bu takımın başında olacağını belirterek, "Çünkü bu takımla sezon sonuna kadar sözleşmem var ve bunu devam ettirmekten yanayım. Gemiyi asla terk edecek değilim ve görevimin başındayım" diye konuştu.


Galatasaray maçında düğümü çözecek birçok unsur olacağını kaydeden Broos, "Çünkü çok iyi olacak oyuncular sahada olacak. Bizim önceliğimiz Galatasaray'ın yüksek hücum gücünü durdurmak. Arda, Kewell, Baros, Keita gibi oyuncuları var. Öncelikle hücum gücünü tıkamak, onların oradaki verimliliğini azaltmak ve sonra sonuca gitmeyi hedefliyoruz. Nonda ve Elano'yu da unuttum. Benim meslektaşım belki Keita'yı değil de Nonda'yı oynatacak. Trabzonspor'da ise teknik heyetle uzun zaman konuşuyoruz. Bu görevi üstlenecek oyuncular var. Görev vereceğimiz oyuncular, doğru zamanda doğru işler yaparsa çözüm yollarını siz de göreceksiniz." dedi.
Broos, sağ ayak bileğinden uzun süredir sakatlığı bulunan ancak bugün takımla birlikte çalışmalara başlayan Yattara'nın Galatasaray maçında oynayıp oynamama durumunun hafta içinde yapacağı idmanlara bağlı olduğunu anlatarak, "Yattara'nın Temmuz ayından bu yana sakatlığı var. Geri döndü, yine sorun yaşadı. Hafta sonu Belçika'da doktorla görüşmesi oldu. Bu hafta her şey yolunda giderse durumunu etraflıca ele alırım. Belki oyuna başlatmam, sonra oyuna katarım. Ama bütün bunlar bu hafta içinde göstereceği performansa bağlı" şeklinde konuştu.

"ŞAMPİYONLUK ŞANSI UZAK İHTİMAL GİBİ GÖRÜNÜYOR"


Broos, ligin ilk 8 haftasında aldıkları sonuçlarla zirvenin gerisine düştüklerini dile getirerek, "Şampiyonluk uzak ihtimal gibi görünüyor. Çünkü zirve ile ara açıldı. Ama futbol bu, asla bir takım şeylerin kararını bu kadar uzun zaman varken önceden veremezsiniz. Geçen yıl Beşiktaş'ın 7-8 puan geriden gelip ligi Trabzonspor'un 5 puan önünde bitirip şampiyon olduğunu hepimiz biliyoruz. Kısa vadedeki öncelikli hedefimiz dayanaklı, kazanan, kazanmayı alışkanlık haline getirmiş takım yaratmak. Yeni yıla kadar takımı 3. veya mümkün olursa 2. sıraya kadar yükseltmek. Yeni yıldan sonra oluşacak yeni konjonktürde takımı ligin zirvesi için yarışır hale getirebiliriz. O zaman Fenerbahçe puan kaybetmeye başlar, biz onlara yanaşırız. Kısa vadede sürekli kazanan kolay kolay kaybetmeyen bir takım oluşturmak." ifadelerini kullandı.
Bordo-mavili takımın çok baskı altına alınmaması gerektiğini anlatan Broos, "Sürekli takıma şampiyon olacaksınız diye telkinde bulunmamak lazım. Belçika'da sezonda bitime 2 hafta kala Anderletch bizim önümüze geçti ve şampiyon bitirdi. Ertesi sene biz ligi 10. bitirdik. Değişen koşullar var. Sürekli kadromuzu güçlendirmeye çalışıyoruz" diye konuştu.
Bir gazetecinin, "Kulüp başkanı Sadri Şener hedefi şampiyonluk olarak söylüyor" demesi üzerine Broos, "Bunda kötüye yorulacak bir şey yok. Bu çok normal bir şey. Ben de kulüp başkanı olsam geçen sezonu 3. bitirsek bu sezon şampiyonluk hedefiyle başlarım. Bunu taraftar ve takıma hissettirmek için başlarım. Ama bazen bu hedefler gerçekçi görünmüyorsa bunları gözden geçirmek ve yeniden değerlendirmek zorundasınız. Başkanla sürekli irtibat halindeyim, onunla konuştuklarım benim aramda kalmalı" dedi.


Sezon başında transfer konusunda geniş olanaklarının olmadığını belirten Broos, devre arasında yönetim kurulu ile özellikle mali olanakları gözden geçirip doğru oyuncuları doğru yerde bulmaya çalışacaklarını söyledi.


Broos, Gökhan Ünal ile 2 haftadır milli takım kampı nedeniyle görüşemediğini, bu futbolcunun milli takımdan dönmesiyle birlikte onunla tekrar özgüvenini kazanması konusunda gerekli çalışmaları yapacağını ve Gökhan'ın da kalitesini ispatlayacağına inandığını kaydetti.

TARAFTAR KORKUSU


Broos, bazı oyuncuların taraftar baskısından korkuya kapıldıklarını gözlemlediğini anlatarak, "İç sahada oyuncular sinirli ve gergin haldeler. Kendi seyircileri önünde oynayacaklarını biliyorlar ve bu onları korkuya sevk ediyor. Taraftar para veriyor ve iyi skor görmek istiyor. Taraftar baskısını normal buluyorum. Oyuncular bu korku durumunun üstesinden kalkmalı. Taraftarlara 'susun daha nazik olun' diyemem. Oyuncuların korkuya kapıldığını görmemek bunu göz ardı etmek olur" diye konuştu.
Belçikalı teknik adam, Trabzonspor'a geldiği için bir hayal kırıklığı yaşamadığını, sportif direktör Ünal Karaman ile uyum içinde çalıştığını sözlerine ekledi.