Trabzonspor, Şenol Güneş’i bekliyor... Asbaşkan Hayrettin Hacısalihoğlu ve yönetici Hasan Yener’in el sıkışmak için çıktığı Kore seferinin bu hafta sonu biteceği öğrenildi. Buna göre Bordo-Mavili ekibin teklifine ‘evet’ diyen deneyimli antrenör, Uzakdoğu’daki son işlerini yoluna koyduktan sonra Türkiye’ye ayak basacak. Trabzonspor’un yeni hocasının bilet konusunda bir sıkıntı yaşanmaması halinde büyük olasılıkla pazar günkü Eskişehirspor müsabakasını da Avni Aker tribünlerinde izlemesi hedefleniyor.

Herkes onu bekliyor

Kadro dışılar da dahil tüm oyuncuların gelişine odaklandığı Şenol Güneş’i Trabzonspor’da ilk günlerde hayli zor kararlar bekliyor. Çünkü Fırtına’nın başına geçecek olan yeni patron, cezaların devam ya da sona ermesi, transferler ve teknik-idari yapılanma için atılacak hayati adımlarda en yetkili kişi olacak. Yönetim Şenol Güneş’in gelmesiyle bu yükler açısından bir rahatlama yaşayacak.

Taraftarlar da memnun

Hugo Broos’un yarattığı hayal kırıklığının ardından göreve gelmesi artık kesinleşen Şenol Güneş’in ismi Trabzonspor camiasının önemli bir bölümü tarafından olumlu karşılandı. Fanatik.com.tr ve diğer forum sitelerinde Bordo-Mavili taraftarlar bir Türk antrenörün, özellikle de camiayı tanıyan Güneş’in tabloyu pozitife çevirebileceğini düşünüyor.

Rekortmen ve kupa canavarı

Şenol Güneş’in futbolculuk kariyeri kelimenin tam anlamıyla zaferlerle dolu... 1972’de transfer olduğu Trabzonspor’un kalesini 15 yıl başarıyla koruyan Güneş, bin 112 dakika gol yemeyerek bu alanda bir rekora imza attı. 1975-1984 yılları arasındaki 6 şampiyonlukta da görev yapan Fırtına’nın efsane ismi, son 3 Türkiye Kupası dışındaki bütün kupalarda imza sahibiydi.

Yuvaya 3 kez geldi-gitti

Efsane olduğu Trabzonspor’da Şenol Güneş hoca olarak da hizmet verdi. 1987-1988, 1992-1996’da çalışan deneyimli antrenör, 2005’te yeniden geldiği Trabzonspor’dan bu kez erken ayrıldı, 24 maç sonra istifa etti. Trabzonspor’da bu alanda kupası bulunmayan Şenol Güneş, ayrıca Boluspor, İstanbulspor, Sakaryaspor ve Antalyaspor’da da teknik adamlık görevini üstlendi.

Milli takıma tavan yaptırdı

Şenol Güneş, kulüp takımlarının yanı sıra A Milli Takım’da da çalıştı, Türkiye’ye tarihi bir başarı kazandırdı. Güneş önderliğindeki Ay Yıldızlılar, 2002 Dünya Kupası’nda 3. olarak en iyi derecesini elde etti. 2003’teki Konfederasyon Kupası’nda ise yine Şenol Güneş’in öğrencileri aynı başarıya imza attı. Yurt dışında ise sadece Seul’de deneyim yaşayan Trabzonspor’un unutulmaz ismi, Kore ekibine Asya Kupası’nda çeyrek final heyecanı tattırdı. Kendisine Seul’den kalması için büyük baskı yapıldığı ve Japonya’dan da tekliflerin olduğu biliniyor.