Trabzonspor'un Brezilyalı futbolcusu Alanzinho, kulübün aylık çıkan dergisine verdiği röportajda önemli açıklamalarda bulundu.
Alanzinho, sezonun ilk yarısında istikrarsız sonuçlar elde ettiklerini belirterek, "Özellikle ligin başında çok istikrarsız bir dönem geçirdik. Halbuki ilk hafta galip gelmiştik. Ardından çok ciddi bir sarsıntının içinde bulduk kendimizi. Kabul etmemiz gereken ligin ilk haftalarında olumsuzluklar olumlu şeylerden daha fazlaydı. Bunların üstesinden gelmeye çalıştık fakat istikrarsızlığı kırmakta oldukça zorluk çektik. Sonrasında hoca değişikliği, ve yeni hocanın takım üzerindeki etkileri tam zamanında oldu. Şimdi kendimizi toparlamaya başladık" diye konuştu.


"İLK YARIDA UMDUĞUMDAN AZ MAÇTA OYNADIM"

Sezonun ilk yarısında umduğunun altında bir süre sahada kaldığını söyleyen Alanzinho, "Sürekli olarak oynamadım. Hatta umduğum zamanın çok altında bir süre aldım. Dolayısıyla geriye dönüp baktığımda kapsamlı bir değerlendirme yapamıyorum. Bundan şikayetçi değilim. Çünkü durum ne olursa ciddi bir şekilde çalışmaya devam ettim. Bir sorun haline getirmemek için çok ciddi gayret gösterdim. Hem zihinsel, hem fiziksel olarak kendimi hazır tutmaya çalıştım. İlk yarının sonlarına doğru oynamaya başladım. Umarım ikinci yarıda çok daha fazla zaman bulacağım. O zaman kendi performansımla değerlendirme yapmak daha kolay olacak" şeklinde konuştu."HUGO BROOS'UN AÇIKLAMALARI BENİ ÜZDÜ"

Hugo Broos'un kendisi için yaptığı, 'Oyun sistemimde yeri yok' açıklamasından etkilendiğini belirten Brezilyalı oyuncu şöyle konuştu: "Ligin ilk haftasında hem ben, hem de takım çok iyi bir başlangıç yaptık. Ondan sonra işler kollektif olarak yolunda gitmeyince Teknik Direktör Hugo Broos'ta çok ciddi zorluklar yaşamaya başladı. Benim de ilk 11 dışında kaldığım zaman o döneme denk geldi. Her teknik direktörün bir taktik şeması vardır. Hepsinin belirli bir yöntemi vardır. Beni oynatmadı diye kendisinden şikayetçi değilim ancak fazlasıyla üzücü bir durumdu. Ben oynamak isteyen, oynamak için gayret gösteren bir oyuncuyum. O süreçte beni ciddi olarak etkiledi. Ama üzerinden gelmeyi başardım.""ŞENOL GÜNEŞ YÜZÜMÜ GÜLDÜRDÜ"

Alanzinho, Şenol Güneş'le çok iyi anlaştığını da ifade ederek, "Oyuncuyla teknik adam arasındaki önemli şey, futbolcunun hocasına güven duyması, hocanın da oyuncusundan bu güven karşılığında en yüksek verimi alabilmesidir. Şenol Güneş'le tam olarak böyle bir ilişki oluşturduk. Çünkü geldiğinden beri benimle ve takımdaki diğer arkadaşlarımla birlikte defalarca özel görüşmeler yapıp bize ne kadar güvendiğini, bizim yeteneklerimizi ortaya çıkarmak için ne kadar gayret göstereceğini hepimize tek tek anlattı. Bende bunun karşılığında idmanlarda ve maçlarda daha yüksek verim sağlamaya çalışıyorum. Şenol Güneş'in de böyle bir dönemde yeniden bana güven aşılaması üzerimde olumlu etki yapıyor. Sanırım bu dışarıdan da fazlasıyla fark ediliyor. Artık daha fazla gülümsüyorum, daha mutluyum, kendimle daha barışığım ve onun bu gayretine karşı bende bir şeyler ortaya koymaya çalışıyorum" dedi."TÜRK FUTBOLU OLDUKÇA ZOR"

Taraftarların kendisine olan ilgisine henüz karşılık veremediğini de vurgulayan Alanzinho, "Taraftarlar geldiğim günden beri bana hem saha içinde hem de saha dışında olağanüstü bir ilgi gösteriyorlar. Onların beklentilerine tam olarak karşılık veremediğimi bende biliyorum. Bahane olarak söylemiyorum ama en azından bunu neden olarak ortaya koymalıyım. Türk futbolu oldukça zor. Oyuncular çok sert ve taraftarlar size gösterdikleri ilgi karşısında anında sonuç bekliyorlar. Ligde mücadele eden diğer Brezilyalı oyuncularla konuştuğumda, onların da aynı düşünceye sahip olduğunu öğrendim. Anında karşılık vermek sıra dışı bir şey. Bunu başarabilecek çok az oyuncunun olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı."FENERBAHÇE VE GALATASARAY MAÇLARINDA VASATI AŞAMADIK"


Alanzinho, takımda yaşanan gol sıkıntısının sadece orta sahaya bağlanmaması gerektiğini de belirterek, "Eğer takım gol atamıyorsa, orta saha veya savunma oyuncuları bu açığı kapatmalı. Bu tüm takımın sorunudur" dedi. Alanzinho, bu sezon büyük maçlarda iyi oynamadığını da kabul ederek, "Benim kötü oynadığım Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarında takım halinde vasatı aşamayan performans sergiledik. Hayal kırıklıkları yaşadık. Takımın bütünü normal düzeyimizin altında kalınca bende bundan ister istemez etkileniyorum. Her ne kadar bunun dışına çıkıp takıma olumlu etki yapmaya çalışsam da bu kadar normal düzeyimizin altında kalınca bende başaramıyorum" dedi.