Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Güneş'i Batırmaya Çalıştılar Ama Olmadı

 1. #1
  Usta Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jun 2009
  Mesajlar : 1.486
  Tecrübe Puanı 24
  Tecrübe Puanı Gücü : 25

  Standart Güneş'i Batırmaya Çalıştılar Ama Olmadı

  Şenol Güneş, Milli Takım’dan ayrılışıyla ilgili, “Yüzüme ayrıl demediler, Azerbaycan’dan haber yolladılar. Güneş batmasın diye doğuya gittim. Güneşi batırmaya çalıştılar, ama görüyorsunuz batıramadılar” dedi.

  “Küçükken güneşin denizde ufuk çizgisinden kaybolmasına çok üzülürdüm. Güneş’in suya batacağını ve bir daha hiç çıkmayacağını sanırdım. Büyüdüm, öğrendim, deneyim kazandım, dünyayı ve insanları tanıdım. Şimdi her batışında ertesi sabah doğudan yeni umutlarla yükseleceğini biliyorum”..

  Trabzonspor’un ve Türk futbolunun unutulmaz isimlerinden Şenol Güneş 45 yıllık birikimi, sevinç ve hüzünleriyle bugün çok daha hoşgörülü bakıyor yaşama.

  Geçmişin muhasebesini yaparken sakin, kendinden emin. Edinimlerinin, yarınlar için yol gösterici olduğunu söyleyecek kadar açık yürekli.

  Hırslı, araştırmacı ve hâlâ ilk günkü gibi heyecanlı.

  Yaklaşık iki yıl süren Seul macerasından sonra döndüğü Trabzon’da kendisinden ne beklendiğinin farkında. Neler verebileceğinin de tabii.

  Konu futbol, Milli Takım ve Trabzonspor olunca söyleyeceği çok şey olduğunu gördük Şenol Hocanın.
  İşte o söyleşinden çarpıcı başlıklar:

  “Milli Takım’dan başlayalım hocam. 48 yıl aradan sonra A Milli Takımı Dünya Şampiyonası’na götüren ve üçüncüsü yapan teknik adam olarak böyle bir başarıya ulaşacağına inanıyor muydunuz?”


  - “Yaptığınız bir şeyi istemek daha kolay oluyor. Çocukken birşeyler elde etmek duygusu vardı içimde. Farklı olma hayallerim vardı. Hava atmak değil, üretmek peşindeydim. Hep farklı bir şey yapmayı düşündüm. Ama şöyle bir başarı olacak, bunu elde edeceğim diye düşüncem yoktu. Dünya Kupası’nda ne olacağını bilmiyordum doğrusu. Niyetlerimle isteklerim örtüştü. Hırsımı belli etmem, ama hırslı olduğumu iyi biliyorum. Futbolcularımla çok iyi bir ekip oluşturduk ve başarıya ulaştık.”

  “Görev yaptığınız süre içinde saçınız, giyiminiz, tarzınız eleştiri konusu oldu. Bunlara üzüldünüz mü?”

  -“Ben yaşamın içinden geldim. Hakkımda çeşitli yakıştırmalar yapanlar o sözcüklerin anlamını yeni öğreniyorlardı. Ben onların anlamını yaşayarak büyüdüm. 15 yaşında ailenin reisi idim. Bugünlere atama ile gelmedim. Hem okuyor hem futbol oynuyordum. Küçük bir kentte, dar sokaklar arasında büyüyen bir insan olarak hayallerim fazla idi. Mesela karşımdaki deniz beni hep bir yere bağlardı, gemi beni başka bir kente götürürdü. Oyuncu iken en iyi giyinen futbolcu idim, teknik direktör olunca en kötü giyinen oldum. Bu bir bakış açısı. Benimle ilgili sorun yok. İstanbul’da bir berberim vardı, saçımı eleştirdiler. Ama ne gariptir o gün beni eleştirenler şimdi aynı berbere gidiyorlar.”[/COLOR]

  “2002 Dünya, 2003 Konfederasyon Kupası üçüncülüğünden sonra 2004 yılında Milli Takım’dan ayrılmak zorunda kaldınız”.

  -“2004 yılı. Benim için en büyük olumsuzluk buydu, başarısızlık. İngiltere’yi elimizden kaçırmak bizi etkiledi. Moral bozukluğu ile Letonya maçına çıktık. Letonya’yı bir engel olarak görmedik ve gidemedik Avrupa Şampiyonası’na. Sorumlusu benim. Şamarı orada yedim zaten. Yalnız kaldım.”

  “Ayrılış şekliniz peki?”

  - “Ben ayrılmayı hiç doğru bulmadım. Sezon sonu mukavelem bitiyordu. Taraflar oturup konuşmalıydık. Görevde olan insana istifa sorulur mu? Ama Türkiye’de bu soruluyor. Bir tarafın öte tarafa oyun yapması iş ahlakına aykırıdır. İki taraf açısından da böyle. O gün de bu gün de aynı fikirdeyim. Yüzüme ayrıl diyemediler. Gittiler Azerbaycan’a, oradan haber yolladılar. Bu hatayı yapanları affetmiyorum. Bana nasıl yaptın demediler. Niçin yaptın dediler. Aslında zararı bana değil, temel yapıya verdiler. Bunu aşmak lazım. Futbolun etik değerleri kollanarak karar verilmeli. Medeni bir ayrılık olmalı”.

  “Fatih Terim’in ayrılışı da sizinkinin benzeri oldu galiba.”

  -“Fatih hocanın ayrılışı da böyle. Yanlış. Haksızlık bu. İki senelik yeni sözleşme yapılmıştı. Aynı yönetim, aynı hoca sözleşmeyi uzatıyorlar sonra ortaya böyle bir durum çıkıyor. Aslına bakarsanız Fatih hoca da hatalı davrandı. O zaman bu durumu sorgulamak lazım. Terim büyük işler yaptı, ama bu şekil ayrılık doğru olmadı. Milli Takım ve Türk futbolu zarar gördü.”

  “Futbol Federasyonu, A Milli Takım için yabancı bir teknik adam düşünüyor. Türk bir teknik adam yapamaz mıydı bu işi?”


  -“Ben bile milli takım antrenörlüğünü yaptığıma göre herkes yapar diyorum.(gülüyor). Niye yabancı arandığını bilmiyorum. Bana sorarsanız Türk olmalı. Olmadığı zaman bunu bir kaos haline getirmek doğru değil. O takım gelen antrenörün değil, Türkiye’nin. Yabancı da gelse bizim takım. Ona yardımcı olmamız lazım. Ancak bu süreçte Türk antrenörünü tartışmaya açmak da yanlış oldu. Bunun da hesabı sorulmalı.”

  “Yeniden A Milli Takım’ın başına gelmek ister misiniz?”

  -“Şu anda kesinlikle istemem. İleride olur mu bilinmez. Trabzon’da çalışmayı düşünmüyordum, bir anda burada buldum kendimi. Tatile gidiyordum buraya geldim. Yarın ne olacağı belli olmaz. Sizin dışınızda gelişen pekçok olay var. Kaleciliğin bana en önemli katkısı her türlü hamleye hazırlıklı olmayı öğretti. Kontripiyede kalmayacaksın.”

  “Seul macerasını nasıl değerlendiriyorsunuz”.

  -“Seul’de sabır, saygı ve sevginin kutsallığını gördüm. Örf ve adetlerine bağlılıklarına tanık oldum. Hem ülkemi temsil ettim, hem hoşgörünün ne denli önemli olduğu konusundaki fikirlerimi güçlendirdim. Şunu söylemeliyim. Doğu her zaman aydınlıktır. Güneş batmasın diye doğuya gittim. Güneşi batırmaya çalıştılar ama görüyorsunuz batıramadılar. Ben batmadım.”

  ‘Fabrikanın dumanı tütmeli’


  “1995-96 sezonundaki 2-1’lik Fenerbahçe yenilgisi sonrası kaçan şampiyonluk sizi çok mu üzdü?”
  -“Berabere kalsak da, şampiyon olacaktık. Doğru işler yaptığım maçı kaybettim. Kazanabilirdik de. Adam ne diyor ‘Hücum etti o yüzden yenildik’. Neye göre? Skoru nasıl koruyacaktık. Defansta kalarak mı? O zaman gol yemeyecek miydik? Yanlış yaptığımı düşünmüyorum. Elbette kaçan şampiyonluğa üzüldüm. Ancak yaptıklarımın 15 yıl sonra anlaşıldığını düşünüyorum. 82 puan aldım, Fenerbahçe 84. Beş-on puan, benim hatamdan kaybettik diyelim, demek ki 104 puan toplayamadık. Bu yüzden kusura bakmasınlar. Saha sonuçları ve şampiyonluk amaçtır, hedef değildir. O gün yapmak istediğimiz şey borçlu kulübü borçtan kurtarıp iyi futbol oynayarak zirveye tırmanmaktı. Bunun önemli bölümünü başardık. Futbolcuların değeri arttı. Bir maç kaybedince yaptığın herşey yanlış oluyor.”

  “Bu sezon gerçek hedefiniz nedir?”

  -“İki hedefimiz var. İlki ve en önemlisi kupa şampiyonluğu. Futbolcularıma bana istek ve yeteneğinizi gösterin, ona göre hedef belirleyeceğim dedim. Onlardan aldığım sinyal olumlu. Kupada sonuna kadar gideceğimize inanıyorum. Açık söyleyelim, ligde şampiyonluk uzak hedef. İlk üçe girmek başarıdır. Herkesin beğenisini kazanan bir futbol oynamak istiyoruz. Gelecek yıl hedefimizi büyültebiliriz. Trabzon büyük caimadır. İyi takım olmayabiliriz, ama büyük camiayız. 25 yıl şampiyonluk görmemiş takım olmasına rağmen bu istek ve heyecan Trabzon camiasının büyüklüğünü gösterir.

  Diyelim ki bu yıl şampiyon olduk. Seneye takviye yapmayacak mıyız? 20-30 milyon euro harcayacağız. Sonra? Sonrası zor. Doğru işler yaparak başarılı olmalısın. Şampiyon olalım, borç yapalım sonrasına bakarız mantığı ile yürünmez. Kulüpler maalesef bu yolda. Sonra devlet borçları affetsin. Türkiye’de futbolcu da, teknik adam da vergisini ödemeli. İnsanlar vergi dairesinin yolunu öğrenince işler düzelir”.

  “Tekke işinin gerçek yüzü nedir?”


  -“Fatih ile konuştum. O da, ben de, yönetim de gelmesini istiyordu. Belki birkaç kişi istememiş olabilir. Beni de istemeyen vardır, bu normal. Fatih Terim’i de isteyen, istemeyen var. Tekke’ye 2 milyon euro vermemiz gerekiyordu. Bu aşamada doğru bulmadım. Fatih’e dedim, olursa şimdi olacak. Olmazsa sene sonu zaten bonservis bedelin yok. Fakat sonra yapılan konuşmalar doğru olmadı. Buna rağmen her zaman kapımız açık. O tartışmasız Trabzonspor’ludur. Fatih’in takımımda olmasını isterim. Bir sıkıntısı varsa bana gelebilmeli. Ama biz de istersek onu alabilmeliyiz. Türkiye’ye gelecekse Trabzonspor’a gelsin. Ağabeylik yapsın arkadaşlarına”.

  “Trabzonspor geçmişte futbolcu fabrikası idi. Fabrika iflas mı etti?”

  “Bu konu önceliklerim arasında. Ağabeylerimizi de bu işin içine sokarak yeni proje geliştireceğiz. Üniversiteleri de dahil etmek lazım. Önce kulüpte, sonra şehirde, ardından bölgesel anlamda uygulanacak plan hazırlayacağız. Bu fabrikanın dumanı tütmeli. Tüttüreceğiz. Takım sayısı arttı bölgede, ama futbol kalitesi artmadı. Hep geriye gittik, yatırım yok.”

  ‘Kaleci yalnızdır’

  “Kaleci olmanız rastlantı mıydı?”

  -“Doğrusunu söylemek gerekirse kaleci olmak istememiştim. Sokak arasında top oynarken, mahalle arası maçlarda ağabeyim forvetti beni kaleye geçirirdi. Erdoğdu Gençlik’te futbola başladıktan sonra bu yolun değişmeyeceğini gördüm. İsteyerek olmadım, ama iyi oynayınca devam etmek zorunda kaldım. Kaleci yalnız adamdır. Forması, oyun alanı farklıdır. Herkes size arkasını döner. 20 sene yaptım, ama çok başarılı olduğumu söyleyemem. Çünkü eğitim alarak yetişmedim, oynaya oynaya öğrendim. Bizim zamanımızda kaleciler aptal olur, kafası çalışmaz derlerdi.

  ‘TEOFİLO ALIŞACAK’

  “Teofilo yararlı olacak mı?”

  - “İyi futbolcu, zamanla alışacak. Takımda her zaman yeri var. Forveti ikileyebilirim. Ancak bu sistemin oturması için zaman gerekli. Bize katkısı olacak. Umut’un da kendini geliştirmesi gelebileceği en iyi seviyeye çıkmak için çaba göstermesi gerek. İstek var, yetenek de var. İkisi bir arada yükselecek.”

  ‘EN İYİSİ RÜŞTÜ’

  “Türkiye’de iyi kaleci yetişmiyor gibi bir düşünce var, katılıyor musunuz. Size göre son dönemlerin en iyi kalecisi kim?”

  -“Türkiye’de kalecilik gerilemedi. Futbolun katılım ve yatırım boyutu azaldı. Futbol değişti. Türkiye’nin şu an en iyi kalecisi tartışmasız Rüştü’dür. Geçmiş dönemler de dahil. Rüştü kolay gelmedi o noktaya. Hem kişilik hem yetenek açısından en iyisidir. Volkan da iyi bir kaleci, ama Rüştü’nün gerisinde. Dünya kupası onun zirve yaptığı noktadır. Kalecilik zorlaştı artık. Benim fizik olarak özelliklerim yetersizdi, ama tekniğim ile açığımı kapatmaya çalıştım. Çok başarılı olduğumu söyleyemem.”


  Paylaş 2. #2
  AnL
  Hiperaktif Oyuncu

  Üyelik tarihi : Jan 2009
  Mesajlar : 987
  Tecrübe Puanı 10
  Tecrübe Puanı Gücü : 11

  Standart  Yemez.


  Paylaş
  Ben Messican , Bordomavi`Messi veya AnL ` TR
  Emekli Efsane Fifa 2007 Ustası, Şimdi ise Aktif CODMW3 Ustası:)
  "Bahaneni Alayım'' la da tanıyabilirsiniz;)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Turnuval Yasal Uyarı!

Turnuval Bilgi paylaşım platformudur. Hukuka, yasalara, telif ve kişilik haklarına bağlıdır. "5651 sayılı yasada" belirtilen "Yer Sağlayıcı" olarak hizmet sunmaktadır. İlgili yasaya göre site yönetiminin tüm içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebep ile sitemiz, uyarıları dikkate alarak yasa dışı paylaşımlar hakkında gerekli işlemleri yapmaktadır. Oluşabilecek yasal sorumluluklar "Üyelerimize" aittir.

Web sitemizi kullanmaya devam ederek, turnuval.com hizmetlerini sizlere daha iyi sunabilmek amacıyla kullandığımız cookie'ler (çerezler) ve kişisel verilerinizle ilgili Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş olursunuz.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 335 336 337 338 339 340 341 342 343 344 345 346 347 348 349 350 351 352 353 354 355 356 357 358 359 360 361 362 363 364 365 366 367 368 369 370 371 372 373 374 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793