Dahi mi deli mi?

Gözümüz ne Alex'i, ne Alanzinho'yu gördü.. İşte finalin parıldayan yıldızı Engin..
07 Mayıs 2010 , 09:29
Hep tartışıldı Engin Baytar. 2 kere G.Birliği, 1 kere Eskişehir, 1 kez de Trabzon’da kadro dışı kaldı.

6 ay halı sahada oynamak zorunda kalan 26’lık yıldız, sonra maç başına 5 bin TL’ye forma giydi. Ama doğduğu topraklarda yeniden can buldu Engin...

ENGİN Baytar.. Belki de Türkiye’nin en büyük futbol cambazı. Ama adı çıkmış 9’a inmez 8’e.. Üzerine ’sorunlu futbolcu’ yaftası çoktan yapıştırılmış. Şenol Güneş göreve gelmese belki bugün Trabzon’da da olmayacaktı. Ama Güneş’le yeniden tutundu formasına.. Sevdiği, tuttuğu takımın formasıyla dün kahraman gibi karşılandı Trabzon’da.. Öyle bir oynadı ki F.Bahçe’ye karşı kimsenin gözü ne Alex’i gördü, ne de Emre’yi.. Biz de VATAN olarak Engin’i tanıştıralım istedik sizlere.. İşte 2004’te Türkiye’ye gelişiyle birlikte futbolumuzun rengi olan Engin Baytar’ın hikâyesi..

ALMANYA’DA A.Bielefeld’den 2004’te ayrıldı, Türkiye’ye geldi. Önce Denizli’yi denedi. Almadılar. Trabzon’un kapısını çaldı olmadı, A.Sebat’a gitti.. Sadi Tekelioğlu “Bana hazır futbolcu lazım” diyerek Engin’i geri çevirdi. Vanspor’da futbol oynayan babası Adnan Baytar’ın arkadaşı eski Trabzonlu Tuncay Suat’ın takımı Maltepe’ye geldi o da.. Ama lisans çıkarmak konusunda sıkıntı yaşanınca 6 ay halı sahalarda oynadı. 6 ay sonra lisansı çıktı. Kendini gösterdi ve ardından ver elini G.Birliği.. Burada 3.5 sezon oynadı.. İyi maçları da oldu, yıldızlaştığı da.. Ama sıkıntılıydı. Çünkü G.Birliği iyi gitmiyordu.

TOROĞLU’NA AĞIR YANIT
ENGİN’E G.Saray ve F.Bahçe resmen talip oldu. İlhan Cavcav vermedi. Bu da kulüp-oyuncu ilişkilerini biraz gerdi. Engin ilk sezonunda peşinatsız, garantisiz sadece maç başına 5 bin liraya oynadı. Ama gösterdiği performansla aldığı para arasında dağlar kadar fark vardı. Parasını arttırmak için Cavcav ile yapılan görüşmede başkanın ağzından çıkan talihsiz sözler Engin’in kafasında G.Birliği’ni bitirdi.. Artık ayrılma vakti gelmişti.. Hatta bu gerilim Erman Toroğlu’nun yazdığı bir yazıyla zirve yaptı. Toroğlu “Engin, Ankara’nın gece alemlerine dalmış” diye yazınca kızılca kıyamet koptu.

ENGİN, o günleri şöyle anlatıyor: “Erman Toroğlu’yla meyhaneye beraber gitmişliğimiz mi var? Aynı evde mi yaşıyoruz? Her yazdığı doğruysa onu neden Lig TV’den gönderdiler? Böyle belden aşağı vurarak kimse bir yere varamaz. Arda ve Emre Belözoğlu sahada adam yumrukluyorlar. Ama dışarıda melekler... Arkalarından büyük bir destek var. Ama bize vuran vurana.. Neyimizi görmüşler? Maç kaybetmeyi kabullenmemek mi suç? Yok alkol alıyormuşum, yok idmana sarhoş çıkıyormuşum.. Eğer idmanda sarhoşsam G.Birliği neden beni hemen yollamadı?”

G.BİRLİĞİ’NDEN kopunca Eskişehir’e gitti Engin.. Başarılı bir 6 ay geçirdi. Hatta Eskişehir için “Orada futbolu yeniden hatırladım. O şehre ve seyirciye minnet borcum var” diye konuşacak kadar benimsemiş Es-Es’i.. Ama oradan da ayrılması gerekiyordu. Çünkü kendisini bir parçası olarak gördüğü takım, Trabzon onu çağırıyordu. Çok iyi bir başlangıç yaptı. Sivas’ta takımının 2-1 kazandığı maçta UEFA’daki rakipleri Toulouse’un ’izcileri’ ona hayran kaldılar. Bütün “Aman oğlum şu Toulouse maçlarında dikkat et, kart görme” uyarılarına rağmen ilk maçta kızarınca Fransa’daki rövanşta oynayamadı.

TRABZON’DA da sıkıntılar peşini bırakmadı. Ayrılma noktasına geldi. Gördüğü kartlar takımının canını yakıyordu. Ve hiç düzelme ibaresi göstermiyordu Engin.. Şenol Güneş’in gelişiyle yeniden doğdu adeta.. Yeteneklerini konuşturmaya başladı. Ve Engin de şu an ’Keşke’ diyor, “Keşke Şenol hoca sezon başında gelseydi.”

‘İSTANBUL’u istemiyorum’
TRABZON kahramanı Engin, geldiği noktayı şöyle anlattı: “Benim için Türkiye’nin en büyüğü Trabzon.. Çünkü benim takımım. İstanbul’a gitmek gibi derdim yok. Sevdiğim renkler için oynuyorum. F.Bahçe’yi eze eze yendik. Ama bitmedi.. Seneye şampiyon olunca nasıl kutlama yapılır görecekler..”

Güneş: Elimizi uzattık, TUTTU
ENGİN’İ Şenol Güneş’e sorduk: “İpler onun elinde artık. Bizim elimizi tutup yürümeye devam ederse dünya futbolu bir yıldız kazanır. Elimizi bırakıp başka yolu seçerse o bilir. Takımı için oynadığında sonuçlarını kendisi Trabzon’a döndüğünde gördü. Bu Engin için yeni bir başlangıç olacak.”

Song: Anormal bir YETENEK
KAPTAN Song da Engin’in hayranlarından: “Engin için normal bir yetenek diyemem. Allah ona fazlasını vermiş. Anormal bir yetenek. 1. sınıf kumaşı var. Dünya yıldızı olabilir. Ama yolunda azimle yürümeye devam etmeli. Dünyanın 1. sınıf takımlarında oynadım ama onun gibisini az gördüm.”

VATAN