Sonbahar kötü, kış sert geçti. Trabzon'a bahar, 'yanlış tercih Broos' sonrası Güneş'le geldi. Sevenlerin aşkı baharda büyüdü, ilk meyvası Türkiye Kupası oldu. Camiaya 2. zaferi basket takımı yaşattı, İstanbul'a rakip çıktı. Noktayı ise Karadeniz koyacak. Bank Asya'ya çıkarlarsa belki de en büyük mutluluk bu olacak.O kadar kötü başlamıştı ki; içi boşalmıştı, enerjisi çekilmişti herkesin... Kimsenin sezonun böyle güleryüzlü tamamlanacağına inancı yoktu. Belki de daha önce 7 kez kazanılmış, kısa süre öncesine ‘sıradan’ sayılan kupa o yüzden bu kadar coşturdu. Eskiden olan sıradanlığı bu kez sıradışı yapan bu noktaya kadarki süreçti. Zira, Trabzon için sezon değil, sezon öncesi felaketti. Adını tekrar saymak istemediğim sayısız ‘isim’le yemekler yendi, çaylar, kahveler içildi, Broos geldi! O zaman Broos’u tanıdığımızdan, bildiğimizden değil, geliş ve çalıştırılma şeklini eleştirdik, eleştirildik. Ama zaman haklı çıkardı, Trabzonspor kısa süre sonra asıl aşkı Şenol Güneş’e kavuştu.

Kupa hep ön koltuktaydı

Artık içten içe Kasımpaşa’ya ve Yılmaz Vural’a teşekkür eden Trabzonspor camiası artık baharın kokusunu almaktaydı... İlk çiçekler ikinci yarı başında açtı, ‘ruhsuz’ diye tefe konanlar canlandı. Ama ara çok açılmıştı, asıl hedef haliyle kupaydı. Ve Fırtına ön koltuğa kupayı alıp, lige de dikiz aynasından bakmaya başladı. Güneş’in motivasyonu, başkanın ‘tatlı sert’ten ‘çok sert’e dönen açıklamalarıyla oluşan hava Güneş’li Trabzon’a yazın ilk meyvesini verdi, kupa geldi. Eğer başroller Güneş ve Şener’in ise yardımcı oyuncular da futbolcular ve 12. adamdan başkası değildir.

Hepsi bir ‘potada’ eridi
Kupanın şehri aşıp İstanbul sokaklarına taşan ama taşkınlığa dönüşmeyen sevinci ve futbol eğlencesine kattıkları farklılıklar Trabzon’un hep bu heyecanın içinde olması gerektiğinin en güzel örnekleriydi. Ama bitmemişti; dedik ya yazın rengi Bordo-Maviydi. Trabzon’un futbol değil spor şehri olduğunu kanıtlamaya çalışan bir grup özverili insan baskette de camiayı onurlandırdı. Düşünün; Başkan Şener’in ilk döneminde çalışıp ayrılan Saner Ayar, en yakın kurmayları Nuri Albayrak yönetimden Zeyyat Kafkas, yine Şener’le yola çıkan Celil Hekimoğlu... Hepsi bir ‘potada’ buluştu, olası hedefler koydu ve Trabzon’u İstanbullular’ın arasına soktu.

Bu pilot uçmak zorunda!
İki finali mutlu bitiren Trabzon için bir tarihi seri daha var. Çünkü Karadenizspor Bank Asya’ya koşuyor. Kulübün geleceği için şans sayılacak isimlerden Ahmet Özen’in hocalığını yaptığı pilot takım da play-off’tan istediğini alırsa en çok Trabzonspor rahatlayacak. Zira 2 genç yabancı oynatma hakkının bulunduğu ligde istediği isimleri deneyebilecek, altyapısı daha göz önünde olabilecek. Bu iş Trabzonspor’un yarım şampiyonluğuna denktir. Şimdi camianın Özen’in sırtından yük alma zamanı gelmiştir.

FANATİK