ürkiye'ye Yatırım TPG Perspektifi Konferansı'nda konuşan Başbakan Yardımcısı Babacan, "Mali disiplinden taviz yok" garantisi verdiTexas Pacific Group tarafından düzenlenen Türkiye'ye Yatırım TPG Perspektifi Konferansı'nı Ciner Medya Grubu Başkanı Kenan Tekdağ, Rixos Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Çalık Holding CEO’su Berat Albayrak ve MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın da
aralarında bulunduğu iş dünyasının seçkin isimleri izledi.

Ali Babacan, ''Türkiye'ye Yatırım Texsas Pasific Group (TPG) Perspektifi Konferansı''nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de KOBİ'lerin ekonominin omurgasını oluşturduğunu ifade ederek, bugün TPG'nin bu konuda bir sunuşu olacağını söyledi.

Önümüzdeki dönemde Türkiye'de siyasi reformlarının devam etmesi gerektiğini vurgulayan Babacan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Önümüzdeki dönemde Türkiye'nin maliye politikalarındaki sıkı duruşu devam edecek, kim ne derse desin. 'ABD'de 400 milyar dolarlık daha harcama paketi açıklamışlar', olabilir. Bizde bir atasözü vardır; her koyun kendi bacağından asılır. Biz kendimize dikkat edeceğiz, kendi hesabımıza, kitabımıza dikkat edeceğiz ve mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. Merkez Bankamız para politikalarını fiyat istikrarı ve finansal istikrar odaklı aynen devam ettirecek. Sıkı duruşu, sağlam duruşu devam ettirmek zorundayız.

Yapısal reformlar, önümüzdeki dönemin temel öncelikleri... Yatırım ortamını daha da iyileştirmek için neler yapmalıyız? Şu anda bir yasa paketi üzerinde çalışıyoruz ve yatırım ortamını iyileştirme ile ilgili çalışmayı yakında TBMM'ye sevk edeceğiz. İstihdam, çok önemli meselemiz. Türkiye'nin rekabet gücünü daha iyi istihdam politikalarıyla nasıl artırırız? Bu da yine üzerinde çalışılmış önemli bir reform alanı.''

OTOMATİK PİLOTA BAĞLAMADIK

Babacan, Türkiye'de şu anda çok senaryolu, her senaryoya göre oyun planını, politikalarını hazırlamış bir ekonomi yönetimi bulunduğunu belirterek, ''Otomatik pilot kesinlikle söz konusu değil. Böyle dönemlerde olamaz. Manuel olarak bizzat aylık, günlük, hatta saatlik gelişmelere göre kararlar almak, ona göre politikalarınızı uyarlamak gerekiyor. belirlemek gerekiyor'' dedi.
Babacan, İstanbul'un uluslararası bir finans merkezi haline gelmesi ve bununla ilgili bir yasa paketi üzerinde çalıştıklarını, bunu da yakın bir zamanda TBMM'ye sevk edeceklerini bildirdi.

Babacan, Türkiye'de orta sınıfın daha güçleneceği, orta sınıfın ekonomide daha fazla ağırlık göstereceği bir yapıya doğru gidildiğini, bunun uluslararası yatırımcılar açısından Türkiye'yi cazip kılan önemli konulardan biri olduğunu kaydetti.
Babacan, ''74 milyon nüfus... Ortalama geliri yükselecek ve orta sınıfın daha güçleneceği, orta sınıfın ekonomide daha fazla ağırlık göstereceği bir yapıya doğru gidiyoruz. Bu da yine uluslararası yatırımcılar açısından Türkiye'yi cazip kılan önemli konulardan bir tanesi...'' dedi.
Ali Babacan, ''Önümüzdeki dönemde cari işlemler açığımızı daha makul seviyelere indirmeye odaklanmış, iyi dizayn edilmiş politikalar uygulayacağız. Gerçekçi olacağız'' diye konuştu.

MALİYE BAKANI ŞİMŞEK "OVP 2 GÜN İÇİNDE AÇIKLANACAK"

Texas Pacific Group tarafından düzenlenen Türkiye'ye Yatırım TPG Perspektifi Konferansı'nda konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, orta vadeli program ve bununla ilişkili orta vadeli mali planın muhtemelen bir iki gün içinde açıklanmış olacağını söyledi.