TBMM'nin gündeminde pantolon - kravat - başörtüsü üçgeninde hararetlenen bir tartışma varKadın milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu'nda pantolon giymesine imkan tanıyan teklifin komisyona geri çekilmesinin ardından 'pantolon tartışması' büyüyor. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, "BDP'nin verdiği önerge çok aceleyle hazırlanmış, eksikleri olan ve fırsatçılık amaçlı yapılan bir düzenleme" derken, BDP Diyarbakır milletvekili Altan Tan, "AKP samimiyse başörtüsü serbest olsun" dedi.

CHP'li Emine Ülker Tarhan ise "AKP süreci başarıyla yönetememesinden duyduğu sıkıntıyı başkalarına aktarmaya çalışıyor" yorumunda bulundu.

Her şey Şafak Pavey'in TBMM'deki yemin töreni sırasında etekli fotoğraflarının gündeme gelmesiyle başladı. Bu fotoğraflar TBMM'de kadın vekillerin pantolon giymesini yasaklayan tüzük maddesini tartışmaya açtı. Bunun üzerine Meclis Anayasa Komisyonu kadın milletvekillerinin Genel Kurulda pantolon giymesine imkan sağlayan İçtüzük değişikliğini görüşmeye başladı ve görüşmeler sonrasında içtüzük değişiklik teklifi dün TBMM'ye sunuldu.