Beş basit işlemle bilgisayarınızın performansını artırmak elinizde.

Askmen Türkiye'de yer alan beş küçük öneriye kulak vererek basitçe bilgisayarınızın performansını artırmaya yardımcı olabilirsiniz.
Bilgisayarların hızı büyük ölçüde işlemcinin gücü ve bellek kapasitesine bağlıdır. Sabit diskinizin hızı da önemli bir etkendir. Bilgisayarınız bir işlem yaparken bellek yetersiz kalırsa sabit diskiniz devreye girer ve geçici olarak bellek işlevi görür. Eğer diskinizde yeterli boş yer yoksa bu aşamada sorunlar çıkabilir. Bu nedenle ilk iş olarak işletim sisteminizin kurulu olduğu diskin ağzına kadar dolu olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Gereksiz dosyaları silerek ve ne kadar boş alanınız kaldığını arada bir gözlemleyerek performansınızı artırabilirsiniz. Bilgisayarınızın nefes almasını sağlamak için toplam disk kapasitenizin en az %15'inin boş olması faydalı olacaktır. Temizliğe çöp kutusundan başlamanızı öneririz.

Daha fazla hız için 5 basit öneri

Yazan:Hakan Kilyusufoğlu Çarşamba, 25 Ağustos 2010 15:25
Bu yazının diğer bölümleri
İkinci olarak yapmanız gereken belirli aralıklarla diski birleştirmek. Sabit diskinizin içinde pikap iğnesini andıran bir mekanizma vardır. Bu iğne yardımıyla verileriniz diskinize yazılır. Kimi zaman yazma alanında yeterli yer olmazsa iğne diskin başka boş bir yerine verileri yazmaya başlar. Uzun süreli bilgisayar kullanımı sonucu aynı programa ya da aynı videoya ait dosyalar diskin farklı farklı yerlerine yazılmaya başlar. Bu programları çalıştırmak istediğinizde ya da dosyaları diskin değişik yerlerine yazılmış bir videoyu oynatmak istediğinizde sabit diskinizin iğnesi bir oraya bir buraya koşarak gereğinden fazla efor sarf etmeye başlar. Siz de işlemlerin yavaşladığını bariz bir şekilde hissedersiniz. İşte disk birleştirme işlemi bu dosyaları tek bir yerde toplar ve verilerinizin daha hızlı okunmasını sağlar. Windos'un içindeki Disk Birleştirici (Disk Defragmanter) aracını kullanarak birleştirme işlemini basitçe yapabilirsiniz. Yalnız bu iş biraz uzun süreceğinden 2-3 saatlik boş bir anınızda yapmanızda fayda var.

Bunun dışında yapılması gereken bir diğer işlem de sıkça kullanmadığınız programların arka planda çalışmasını engellemek. Bu yazılımlar Windows'un saatinin olduğu sağ alt köşede yer alır. Bunları kapatmak da hızınızı olumlu etkiler.

Masaüstünde çok fazla dosya bulundurmak da hızınızı yavaşlatan bir diğer etkendir. Masaüstünüzü olabildiğince temiz tutmaya özen göstermelisiniz. Aşırı sayıda kısayol barındıran bir masaüstü hem çalışmayı zorlaştırır hem de performansınızı düşürür.

Boyutu büyük bir duvar kağıdı fotoğrafı kullanmak da bilgisayarınızı yavaşlatır. Eğer masaüstü ile pencereler arasında geçiş yaparken bilgisayarınızın zorlandığını hissediyorsanız duvar kağıdını iptal etmeniz ciddi anlamda performans artışı sağlayacaktır.