Facebook'un uyarılara rağmen halen kullanıcılarının mesajlarını taradığı ortaya çıktı, mahkemeler şirkete üye başına olmak üzere büyük cezalar talep etti.


Dünyanın en büyük sosyal medya mecrası haline gelen ismi Facebook çok ciddi bir dava ile karşı karşıya. Şimdiye dek kullanıcılarının gizliliğine söylendiği kadar dikkat edilmeyen sitede, üyelerin mesajlarının içeriklerinin tarandığı, kişisel bilgilerin şirket tarafından ele geçirildiği ve kişiye özel reklamlar için bu verilerin kullanıldığı ortaya çıkmıştı.

Bundan neredeyse 3 yıl önce belli olan bu durum sonrası Amerikan mahkemeleri de dahil olmak üzere pek çok yasal kurum Facebook'a bu çalışmayı durdurması için uyarıda bulundu. Şirket bu çalışmaya son vereceğini söyledi ancak görünen o ki, Facebook halen kişisel bilgilere ulaşıyor, reklam amacıyla bilgilerimizi tarıyor.


Facebook gerçekten bilgilerimizi kullanıyor mu?

Facebook gelen yeni suçlamalara karşın bu taramaları virüs ve spam'ler için kullandığını söylese de Kuzey Kalifornia Bölge mahkemesi bundan emin değil. Şayet sosyal medya markası bu işlemi yapmadığını kanıtlamazsa her bir üye için tam tamına 10 bin Amerikan doları ceza ödemek zorunda kalacak. Bu bedel geçen sene de talep edilmişti.

Sonuç henüz belli değil ancak şayet Facebook bu cezaya çarptırılırsa, dünya üzerindeki üye sayısı düşünüldüğünde inanılmaz bir yükün altına gireceği çok açık.


Kaynak shiftdelete